Zełenski i Stoltenberg spotkali się z oficerami szkolonymi według standardów NATO

Zełenski i Stoltenberg spotkali się z oficerami szkolonymi według standardów NATO

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg spotkali się z oficerami odbywającymi profesjonalne kursy edukacji wojskowej według standardów NATO.

Jak podaje Ukrinform, Zełenski ogłosił to na Facebooku.

„Rozmawialiśmy na różne tematy, od wzmocnienia obrony powietrznej po pełne członkostwo Ukrainy w NATO. Dzięki wsparciu naszych partnerów nasi wojskowi opanowują nowoczesną zachodnią broń i dzielą się naszym doświadczeniem – doświadczeniem ochrony życia we współczesnych działaniach wojennych” – powiedział Zełenski.

Według niego bezpieczeństwo wybrane przez Ukrainę z pewnością stanie się wspólnym bezpieczeństwem całej Europy, gdy „faktyczna rzeczywistość zostanie uznana de iure – kiedy Ukraina przystąpi do Sojuszu”.

„Dziękuję wszystkim, którzy wdrażają standardy NATO w Siłach Obronnych Ukrainy i budują naszą współpracę na nadchodzące dziesięciolecia” – podkreślił Zełenski.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

Jak podaje służba prasowa Prezydenta, spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Kijowie. Uczestnicy dyskutowali nad perspektywami wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.

„Dziś nasi specjaliści mogą z całą pewnością powiedzieć, który system jest dla nas idealny, ile nam brakuje. Nasza obrona powietrzna nie jest jeszcze uniwersalna, zmienia się i jest uzupełniana z każdym dniem. Nie tylko systemami obrony powietrznej, ale także z systemami walki elektronicznej, systemy antydronowymi itp.” – zauważył Zełenski.

Podkreślił, że ukraińscy obrońcy nieba stoją dziś przed kompleksem różnorodnych zagrożeń, walka technologii trwa.

„Jestem pewien, że będziemy mieli nowoczesne samoloty, które również będą jednym z elementów tego systemu” – dodał.

Jak podkreślił Stoltenberg, gdy tylko Ukraina stanie się członkiem Sojuszu zostanie w pełni zintegrowana z systemem obrony powietrznej NATO.

„Jednocześnie musimy zapewnić jak największą kompatybilność. I możliwie największą integrację” – zauważył.

Zdaniem Zełenskiego bardzo ważne jest, aby Ukraina otrzymała zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odrębnie składa także sprawozdania z prac Rady Ukraina-NATO.

„Bez biurokratycznych przerw możemy je zwoływać, kiedy tylko Ukraina tego potrzebuje. To jedno z narzędzi. Dzisiaj omawialiśmy z Sekretarzem Generalnym kilka nowych narzędzi” – podkreślił.

Zełenski i Stoltenberg odwiedzili także wystawę zdobytego i zniszczonego sprzętu rosyjskiego na terenie uczelni.

Jak podał Ukrinform, 29 kwietnia Stoltenberg złożył niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie, trzecią od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-