Zełenski omówił z Dudą możliwość przystąpienia Ukrainy do „Inicjatywy Trójmorza”

Zełenski omówił z Dudą możliwość przystąpienia Ukrainy do „Inicjatywy Trójmorza”

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o chęci Ukrainy do przystąpienia do „Inicjatywy Trójmorza”.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, Zełenski poinformował o tym 12 października na wspólnej z Andrzejem Dudą konferencji prasowej w Kijowie.

„Rozmawialiśmy o „Inicjatywie Trójmorza” i, co najważniejsze, o merytorycznym zainteresowaniu Ukrainy przystąpieniem do tej ważnej inicjatywy. Mam nadzieję, że będę wspierać Pana Dudę jako jednego z inicjatorów tak ważnej platformy dialogu” - powiedział Zełenski .

„Inicjatywa Trójmorza” powstała w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i została zainicjowana w celu stworzenia bloku partnerskiego od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk w celu pogłębienia integracji Europy Środkowej i Wschodniej.

Projekt obejmuje 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej: cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie, Austrię, Chorwację, Rumunię, Słowenię i Bułgarię. Wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Austrii mają kilka wspólnych „mianowników”, takich jak komunistyczna przeszłość i członkostwo w NATO przed przystąpieniem do UE. Austria, która przebywa w UE dłużej, jest zaangażowana ze względu na swoje strategiczne położenie i wiele ważnych powiązań regionalnych. Pierwszy inauguracyjny szczyt „Inicjatywy Trójmorza” odbył się w Dubrowniku 25-26 sierpnia 2016 r. Zaproszono również Ukrainę, jednak nasz kraj nie oddelegował tam swojego przedstawiciela.

Drugi szczyt odbył się w Warszawie 6-7 lipca 2017 r.

Trzeci szczyt odbył się w Bukareszcie 17-18 września 2018 r.

W listopadzie 2019 r. przed spotkaniem z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina jest zainteresowana przystąpieniem do „Inicjatywy Trójmorza” i zamierza omówić tę kwestię w szczególności z partnerami estońskimi.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-