Na szczycie Ukraina-UE będą rozmawiać o Donbasie i Krymie

Na szczycie Ukraina-UE będą rozmawiać o Donbasie i Krymie

Ukrinform
6 października w Brukseli podczas szczytu Ukraina-UE strona europejska będzie nalegać na przestrzeganie Porozumień mińskich i jest gotowa wysłuchać ukraińskich pomysłów na stworzenie platformy do deokupacji Krymu – powiedział wysoki rangą europejski dyplomata Ukrinformowi pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Bardzo ważne jest, aby strony nadal przestrzegały zawieszenia broni. Oczywiście chcielibyśmy usłyszeć od prezydenta Zełenskiego, jak postrzega sytuację w terenie. Nie potrafię przewidzieć, jakie problemy to podniesie, ale ze swojej strony będziemy podkreślać potrzebę wdrożenia środków uzgodnionych na szczycie w Paryżu. W tym kontekście rzeczywiście zostanie podniesiona kwestia odpowiedzialności Rosji”- powiedział przedstawiciel UE.

Jego zdaniem UE widzi, jakie kroki podejmuje Ukraina w celu złagodzenia sytuacji ludności w strefie konfliktu i nadal wypełnia swoje zobowiązania finansowe wspierające te wysiłki.

„Ale widzimy też, że negocjacje toczą się w bardzo trudnej sytuacji. Widzimy, że strona rosyjska - a jeśli wolicie - jej zwolennicy, podnosi stawkę. Chcą zmiany ustawy o wyborach lokalnych do ukraińskiego parlamentu. Zmusza to prezydenta Zełenskiego do podejmowania wielu wysiłków i podejmowania ryzyka, aby poprawić sytuację, biorąc pod uwagę znaczenie pokoju w jego programie. Chcemy z nim omówić sytuację i pytanie, jak możemy dalej wspierać Ukrainę”- powiedział europejski dyplomata.

Zapytany, czy strona europejska mogłaby rozważyć możliwość zmian w „formacie mińskim”, biorąc pod uwagę wydarzenia na Białorusi i chęć Ukrainy do aktywnego poruszania kwestii deokupacji Krymu, powiedział, że rozmowy „mińskie” i kryzys polityczny na Białorusi nie są ze sobą powiązane.

„Wiemy, że Ukraina chciałaby stworzyć międzynarodową platformę, w ramach której można by dyskutować o deokupacji Krymu. Posłuchamy, jaki jest pomysł i jak przydatna może być taka platforma. Wiecie, że (w UE - red.) pozostajemy bardzo zdecydowani w polityce nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola. Pytanie brzmi, co można zrobić, aby poprawić sytuację”- powiedział starszy dyplomata europejski.

Przypomnijmy, 22. Szczyt Ukraina-UE z udziałem Wołodymyra Zełenskiego odbędzie się 6 października w Brukseli. Stronę europejską reprezentować będą przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell, który zastąpi Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która powiedziała, że odizolowała się po kontakcie z osobą z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-