Zełenski nazwał ONZ konkretne kroki, które należy zrobić w celu osiągnięcia pokoju w Donbasie

Zełenski nazwał ONZ konkretne kroki, które należy zrobić w celu osiągnięcia pokoju w Donbasie

wideo
Ukrinform
Pierwszym krokiem do osiągnięcia pokoju w Donbasie powinno być wycofanie wojsk rosyjskich z terytoriów okupowanych i powrót Ukrainy do stałej kontroli w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę w wystąpieniu wideo do uczestników 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - poinformował korespondent Ukrinform.

„27 lipca rozpoczęto wszechstronne zawieszenie broni, które pomimo prób jego przerwania wciąż daje nadzieję na stabilny rozejm. I konieczne jest kontynuowanie ruchu na rzecz pokoju” - powiedział.

Według niego, kolejnym krokiem w tym kierunku powinno być: „Wycofanie nielegalnych ugrupowań zbrojnych i broni z terenów okupowanych; przywrócenie kontroli nad granicą państwową; wreszcie przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Jak zauważył Zełenski, w minionym roku Ukraina konkretnymi działaniami udowodniła, że naprawdę szuka pokoju. „Udało nam się odblokować dialog, wznowiliśmy spotkania przywódców krajów „formatu normańskiego”, poczyniliśmy znaczące postępy we wzajemnym uwalnianiu zatrzymanych” - powiedział.

W tym względzie Prezydent Ukrainy podziękował międzynarodowym partnerom za pomoc i wsparcie oraz wyraził nadzieję na dalszą jedność społeczności międzynarodowej w tej sprawie.

Jednocześnie głowa państwa wyraził przekonanie, że „ONZ powinna odgrywać ważną rolę w przywracaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a wraz z nią autorytetu prawa międzynarodowego”. Jednak w tym celu, jego zdaniem, należy ulepszyć istniejące mechanizmy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-