Sześć lat temu Ukraina ratyfikowała Układ Stowarzyszeniowy z Unią Europejską

Sześć lat temu Ukraina ratyfikowała Układ Stowarzyszeniowy z Unią Europejską

Ukrinform
16 września przypada szósta rocznica ratyfikacji układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską.

16 września 2014 r. Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski jednocześnie ratyfikowały Układ o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską. Decyzję tę poparło 355 posłów Rady Najwyższej i 535 europosłów.

W marcu 2007 r. rozpoczęto negocjacje w sprawie nowej podstawowej umowy między Ukrainą a UE, która zastąpi Umowę o partnerstwie i współpracy (w 2008 r. Strony uzgodniły nazwę przyszłej umowy - Układ stowarzyszeniowy).

Ostatnia, 21. tura negocjacji Układu Stowarzyszeniowego odbyła się w Brukseli w listopadzie 2011 r. Uzgodniono wtedy wszystkie zapisy tekstu Układu. Dokument miał zostać podpisany na szczycie w Wilnie w listopadzie 2013 r. przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, ale pod naciskiem Moskwy odmówił tego, co wywołało masowe protesty i obalenie reżimu Janukowycza w lutym 2014 r.

6 marca 2014 r. na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli toczyły się gorące dyskusje na temat przyszłości Porozumienia, a szereg państw europejskich, aby nie psuć relacji z Moskwą, wezwało do oddzielenia części gospodarczej w Porozumieniu. Procedura podpisania politycznej części Umowy, która miała w większości charakter deklaratywny, odbyła się 21 marca 2014 r. na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli.

27 czerwca 2014 r. podczas posiedzenia Rady UE ówczesny Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz przywódcy Unii Europejskiej oraz szefowie państw i rządów 28 państw członkowskich UE podpisali gospodarczą część umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

16 września 2014 r. Rada Najwyższa i Parlament Europejski jednocześnie ratyfikowały niniejszą Umowę. Następnie strona ukraińska przekazała depozytariuszowi dokumenty ratyfikacyjne i tym samym zakończyła wszystkie procedury krajowe.

Wiele postanowień Układu Stowarzyszeniowego były zastosowane tymczasowo już od 2014 roku. 1 stycznia 2016 r. zaczęła funkcjonować strefa wolnego handlu z Unią Europejską, a 1 września 2017 r. Umowa weszła w pełni w życie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-