Zełenski i Merkel odbyli rozmowę telefoniczną

Zełenski i Merkel odbyli rozmowę telefoniczną

Ukrinform
Prezydent Ukrainy i Kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyli rozmowę telefoniczną – donosi na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk w Berlinie, informuje Ukrinform.

To, że rozmowa jest dwunastą jest „kolejnym świadectwem wyjątkowej intensywności i wzajemnego zaufania oraz bliskiego dialogu między przywódcami obu państw” i rosnącego partnerstwa strategicznego – napisał Melnyk.

Według służby prasowej prezydenta, ukraińska głowa państwa poinformowała kanclerz Niemiec o stanie bezpieczeństwa w Donbasie, a także o dążeniu strony ukraińskiej do pokoju w regionie.

Prezydent podziękował również Niemcom za nieustanne wspieranie integralności terytorialnej i suwerenności naszego państwa.

„Dziękujemy za ocenę naszych wysiłków na rzecz zawieszenia broni w Donbasie i pokojowego rozwiązania. Osiągnięcie pokoju pozostaje kluczowym priorytetem dla mnie i dla wszystkich Ukraińców”- powiedział Zełenski.

Ze swojej strony Angela Merkel zapewniła, że Niemcy będą nadal czynić wszelkie wysiłki, aby czynić postępy na rzecz pokoju w Donbasie.

Podkreśliła również znaczenie wdrożenia porozumień paryskich osiągniętych w formacie normandzkim, zwłaszcza przestrzegania zawieszenia broni.

Przywódcy obu krajów zwrócili uwagę na znaczenie dalszej koordynacji działań na rzecz pokojowego rozwiązania w Donbasie i wyrazili nadzieję, że spotkanie doradców liderów formatu normandzkiego przyniesie jasne decyzje i rezultaty, a przywódcy „Czwórki Normandzkiej” spotkają się wkrótce.

Angela Merkel podkreśliła, że Ukraina może liczyć na wsparcie Niemiec i Francji w drodze do rozwiązania problemu wojny w Donbasie.

W trakcie rozmowy zwrócono uwagę na bliskość stanowisk Niemiec i Ukrainy wobec wydarzeń na Białorusi. Zełenski podkreślił, że Ukraina przyłączyła się do oświadczenia UE w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi.

Przypomnijmy, Zełenski zapowiedział na 11 września w Berlinie spotkanie doradców politycznych „formatu normandzkiego”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-