Ministerstwo Obrony - zamiar Rosji zwiększenia dostaw broni do Donbasu świadczy o bezpośredniej agresji

Ministerstwo Obrony - zamiar Rosji zwiększenia dostaw broni do Donbasu świadczy o bezpośredniej agresji

Ukrinform
Zamiar Rosji zwiększenia dostaw uzbrojenia na okupowane obszary Donbasu świadczy o bezpośredniej agresji i wsparciu działań terrorystycznych na szczeblu państwowym – napisano w oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Obrony Ukrainy, donosi Ukrinform.

Jak zauważyło Ministerstwo Obrony, w Rosji pojawiają się oświadczenia polityczne dotyczące dostawy broni do Donbasu w przypadku otrzymania przez Ukrainę pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych.

Jednak już siódmy rok z rzędu Rosja toczy wojnę z Ukrainą. Znana jest liczba broni i sprzętu wojskowego na czasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego: czołgi - 480 sztuk; bojowe wozy pancerne - ponad 900 sztuk; działa i haubice - około 450 sztuk; moździerze - ok. 300 sztuk, granatniki rakietowe - ok. 210, obrona przeciwlotnicza - ok. 700, broń przeciwpancerna - ok. 450. Tą właśnie broń Rosja używa w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie. Rosyjska broń została przywieziona na Ukrainę przez niekontrolowany fragment granicy naszego państwa" - przypomniał w MON.

W oświadczeniu Ministerstwo napisano również, że od początku agresji ta broń i sprzęt wojskowy były wykorzystywane nie tylko przeciwko żołnierzom Sił Zbrojnych i innych formacji wojskowych, ale także ludności cywilnej Donbasu.

„Dlatego jeśli Rosja chce zwiększyć dostawy broni, to wskazuje na bezpośrednią agresję zbrojną i wsparcie działań terrorystycznych na szczeblu państwowym” - dodało MOU.

Jednocześnie w oświadczeniu napisano, że Ukraina zgodnie z umowami międzynarodowymi otrzymuje pomoc techniczną od krajów partnerskich, a sytuacja w tym roku nie jest wyjątkiem. MOU podziękował międzynarodowym partnerom za wsparcie w walce z agresorem.

Przypomnijmy, pod koniec lipca przewodniczący Komitetu Dumy Państwowej ds. WNP Leonid Kałasznikow powiedział, że Rosja będzie mogła oficjalnie dostarczać broń bojownikom w Donbasie, jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą coroczną pomoc wojskową dla Ukrainy. Zdaniem posła, przyjęcie przez Senat USA projektu ustawy o corocznej pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 300 mln dolarów "otworzy" Rosji drzwi do oficjalnego dostarczania broni bojownikom w Donbasie.

Wcześniej grupa senatorów amerykańskich przedstawiła projekt ustawy przewidujący coroczne przeznaczenie 300 mln dolarów Ukrainie na pomoc wojskową i wsparcie strategiczne.

Z kolei Biały Dom poparł zwiększenie dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę w budżecie obronnym na rok budżetowy 2021.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-