Kuleba i Czaputowicz uroczyście otworzyli nowy budynek ambasady Ukrainy w Warszawie

Kuleba i Czaputowicz uroczyście otworzyli nowy budynek ambasady Ukrainy w Warszawie

zdjęcie
Ukrinform
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wraz ze swoim polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem wzięli udział w ceremonii otwarcia nowej siedziby Ambasady Ukrainy w Polsce: w Warszawie, w którym znajduje się wydział konsularny ambasady – donosi korespondent Ukrinform.

„Przeszedłem korytarzami budynku i taką właśnie chcemy widzieć Ukrainę w świecie: wygodną, nowoczesną, elegancką, zręczną i napełnioną sensem. Jestem przekonany, że ten budynek symbolizuje Ukrainę, którą chcemy zbudować”- powiedział Kuleba.

Podziękował byłemu Ambasadorowi Ukrainy w Polsce Markijanowi Malskiemu za rozpoczęcie projektu budowy nowego gmachu Ambasady Ukrainy w Polsce i obecnemu Ambasadorowi Andrijowi Deszczycy za jego pomyślne zakończenie.

Z kolei Czaputowicz podkreślił, że nowy budynek Ambasady Ukrainy w Polsce to „dobry symbol zakorzenienia Ukraińców w polskim społeczeństwie”.

Według niego obecność znacznej liczby Ukraińców w Polsce jest „bardzo ważna dla polskiej gospodarki”. Zaznaczył, że duża liczba Ukraińców potrzebuje opieki konsularnej w Polsce, a otwarcie nowego budynku konsulatu bardzo ułatwi Ukraińcom.

Czaputowicz podkreślił, że jego rozmowy z Kulebą były „owocne”. Zaznaczył, że wcześniej ministrowie rozmawiali przez telefon trzy razy i dopiero teraz była możliwość osobistego spotkania.

„Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i niezależność Ukrainy w granicach wyznaczonych przez prawo międzynarodowe” - powiedział Czaputowicz.

Czaputowicz przypomniał, że wizyta Kuleby i otwarcie konsulatu przypadają na ważną rocznicę - 100. rocznicę porozumienia Piłsudskiego z Petlurą.

„To są historyczne ramy, na których możemy budować naszą obecną współpracę między naszymi krajami i naszymi społeczeństwami” - podkreślił Czaputowicz.

Polski minister podkreślił, że Ukraińcy i Polacy potrzebują wzajemnego wsparcia. Zwrócił też uwagę, że Warszawa będzie nadal wspierać Kijów na drodze do UE i NATO.

Kuleba i Czaputowicz podpisali „symboliczny akt” otwarcia nowego gmachu Ambasady Ukrainy.

W uroczystym otwarciu nowego budynku konsulatu wzięło udział około 200 zaproszonych gości.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-