Decyzje szczytu normandzkiego nie są wdrażane pomimo konstruktywnej polityki Ukrainy i UE

Decyzje szczytu normandzkiego nie są wdrażane pomimo konstruktywnej polityki Ukrainy i UE

Ukrinform
Sześć miesięcy po szczycie normandzkim w Paryżu wdrożono zbyt mało uzgodnionych wniosków, pomimo konstruktywnego podejścia ukraińskich przywódców - napisano w oświadczeniu UE w sprawie trwającej agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnej okupacji Krymu, opublikowanym w czwartek, 18 czerwca, podczas online spotkania Stałej Rady OBWE w Wiedniu, donosi Ukrinform.

„Minęło sześć miesięcy od szczytu w Paryżu, kiedy to przywódcy Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec uzgodnili szereg kroków, niezbędnych do wdrożenia Porozumień z Mińska - w tym całkowite i kompleksowe zawieszenie broni. Niestety, oprócz przedłużenia Ustawy o szczególnym statusie niektórych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego „oraz dwóch wymian związanych z konfliktem więźniów, niewiele osiągnięto pomimo konstruktywnego podejścia ukraińskich przywódców” - oświadczono.

Jednocześnie, jak podkreśliła Unia Europejska, liczby ofiar konfliktu, a także zniszczenia budynków i infrastruktury, rosną każdego dnia w Donbasie, ponieważ nie doszło do całkowitego zawieszenia broni.

„Ten negatywny trend uwypuklił pilną potrzebę kompleksowego zawieszenia broni, który jest niezbędnym warunkiem pokojowego rozwiązania konfliktu i pełnego przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej” - oświadczono.

Przypomnijmy, 17 czerwca Andrij Jermak, szef Biura Prezydenta, powiedział, że Ukraina zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby porozumienia z paryskiego szczytu normandzkiego zostały wdrożone w krótkim czasie. Dodał, że spodziewa się spotkania liderów formatu normandzkiego w najbliższych miesiącach.

Jednocześnie wyjaśnił, że prośba o spotkanie liderów od któregokolwiek z czterech uczestników tego formatu może nadejść dopiero po stwierdzeniu, że wszystkie porozumienia paryskie zostały spełnione.

9 grudnia 2019 r. w Paryżu odbyło się spotkanie szefów państw Czwórki Normandzkiej - Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji. Następnie przywódcy uzgodnili, by kontynuować pracę w takim formacie i zorganizować następny szczyt za 4 miesiące.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-