Rosja musi wypełniać „Mińsk” i przestać podsycać konflikt w Donbasie – Unia Europejska

Rosja musi wypełniać „Mińsk” i przestać podsycać konflikt w Donbasie – Unia Europejska

Ukrinform
Unia Europejska popiera polityczne rozwiązanie konfliktu w Donbasie w ramach TGK i formatu normandzkiego, które powinno obejmować pełne poszanowanie suwerenności, jedności, niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej – zawarto w oświadczeniu UE w sprawie trwającej agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnej okupacji Krymu, wygłoszonym podczas online spotkania Stałej Rady OBWE w Wiedniu w czwartek 21 maja, donosi Ukrinform.

„W pełni popieramy wysiłki Trójstronnej Grupy Kontaktowej i formatu normandzkiego w celu osiągnięcia trwałego politycznego rozwiązania konfliktu, przy pełnym poszanowaniu suwerenności, jedności, niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej” - oświadczono.

W związku z tym Unia Europejska wezwała strony do podjęcia niezbędnych kroków w celu wdrożenia w dobrej wierze wniosków z formatu normandzkiego uzgodnionych w Paryżu w grudniu 2019 r. „W tym kontekście UE z zadowoleniem przyjmuje konstruktywne podejście Ukrainy i wzywa Rosję do uczynienia tego samego, w tym w ramach TGK” - oświadczono.

Podkreślono również, że UE pozostaje niezachwiana w swoim wezwaniu wszystkich stron do szybkiego i pełnego wdrożenia porozumień z Mińska, aby osiągnąć trwałe polityczne rozwiązanie konfliktu zgodnie z zasadami i zobowiązaniami OBWE.

„Wzywamy Rosję do wzięcia pełnej odpowiedzialności w tym względzie, a także do wykorzystania swojego znaczącego wpływu na jednostki zbrojne, które wspiera, w celu pełnej realizacji zobowiązań z Mińska. Należy przywrócić poszanowanie tych zasad i zobowiązań. „Po raz kolejny wzywamy Rosję do natychmiastowego zakończenia konfliktu. Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni obecnością rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy na obszarach kontrolowanych przez wspierane przez Rosję jednostki zbrojne” - powiedziała UE.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-