Ministerstwo Spraw Zagranicznych - agresja Rosji na Ukrainę znów sprowadziła represje polityczne na naszą ziemię

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - agresja Rosji na Ukrainę znów sprowadziła represje polityczne na naszą ziemię

Ukrinform
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia wszelkich działań w celu położenia kresu masowym i systemowym represjom, które Rosja organizuje już szósty rok z rzędu na okupowanych terytoriach ukraińskich.

Jest to zawarte w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy z okazji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

„17 maja Ukraina upamiętnia ofiary totalitarnej ideologii ZSRR. Skłoniwszy głowy, wspominamy miliony chłopów celowo doprowadzonych do śmierci przez głód, ukraińskich patriotów, elity narodowe, pisarzy, artystów, naukowców, księży, niewinnych ludzi, brutalnie eksterminowanych podczas Wielkiego Terroru, wspominamy tych, którzy zostali wtrąceni do więzień i obozów Gułagu, deportowani, zesłani do kolonii”- oświadczyło MSZ.

Należy zauważyć, że cała prawda o zbrodniach reżimu sowieckiego została ujawniona Ukraińcom dopiero kilkadziesiąt lat później – już w niepodległej Ukrainie.

„W końcu zaczęliśmy zdawać sobie sprawę ze skali zbrodni popełnionej na naszym narodzie, całego horroru i głębi tragedii, jaka nas spotkała. Wciąż jeszcze jest przed nami długa droga do zrozumienia całej prawdy o tych zbrodniach – i nie tylko dla Ukraińców, ale także dla społeczności międzynarodowej. I niestety nie dotyczy to tylko przeszłości. Rosyjska agresja na Ukrainę przywróciła na naszą ziemięi represje polityczne” - napisano w oświadczeniu.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych prawa człowieka, ukraińskiej i krymskiej społeczności na Krymie są poważnie łamane już szósty rok z rzędu. Zabójstwa, porwania aktywistów, sfabrykowane procesy, nielegalne przetrzymywanie, nieuzasadnione aresztowania i rewizje oraz zastraszanie trwają nadal. Obecnie ponad sto obywateli Ukrainy jest przetrzymywanych z powodów politycznych w Rosji i na okupowanym Krymie, większość z nich to Tatarzy Krymscy - przypomniano w Ministerstwie.

Sytuacja jest jeszcze bardziej trudna na okupowanych obszarach Donbasu, gdzie egzekucje i zabójstwa jeńców ukraińskich i lokalnych patriotów, porwania, tortury i upokorzenia stały się powszednością – dodano w MSZ.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową i cały świat demokratyczny do zwrócenia szczególnej uwagi na masowe i systemowe represje, które mają miejsce na okupowanych przez Rosję terytoriach ukraińskich już szósty rok z rzędu i do podjęcia wszelkich środków, aby położyć kres temu strasznemu zjawisku” - oświadczono.

Przypomnijmy, w niedzielę 17 maja Ukraina uhonorowała pamięć ofiar represji politycznych.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest zgodnie z Dekretem Prezydenckim z 21 maja 2007 roku każdego roku w trzecią niedzielę maja, aby odpowiednio uczcić pamięć ofiar represji politycznych i zwrócić uwagę opinii publicznej na tragiczne wydarzenia w historii Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-