Kuleba rozpoczął przewodnictwo Ukrainy w forum OBWE

Kuleba rozpoczął przewodnictwo Ukrainy w forum OBWE

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba oficjalnie zainaugurował przewodnictwo Ukrainy na w Forum OBWE ds. Współpracy w zakresie bezpieczeństwa, przemawiając online na swojej pierwszej sesji – donosi służba prasowa MSZ.

„Ukraina będzie przewodzić w burzliwe czasy, gdy trwa rosyjska agresja przeciwko naszemu krajowi, a świat został skonfrontowany z pandemią koronawirusa. To czas wielkich wyzwań, ale nadal będziemy szukać możliwości i konstruktywnych odpowiedzi na te wyzwania”- powiedział minister, zwracając się do przedstawicieli krajów uczestniczących i partnerów Forum.

Podkreślił, że OBWE pozostaje istotną platformą współpracy i dialogu, a Forum ds. Współpracy w zakresie bezpieczeństwa, które koncentruje się na wojskowo-politycznym wymiarze bezpieczeństwa, jest bardzo ważnym elementem tej organizacji.

Kuleba podkreślił, że należy podjąć kroki w celu przywrócenia zaufania i stabilności w regionie OBWE, gdyż nie jest łatwo obserwować rażące naruszenia obowiązujących zasad.

Minister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na ważną rolę Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, którą prowadzi ona w Donbasie od 6 lat. Wspomniał również o amerykańskim ratowniku medycznym, pracującym w SMM OBWE Josephie Stone'u, który zginął w Donbasie w 2017 r.

W swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych nakreślił priorytety prezydencji ukraińskiej, w tym wzmocnienie roli OBWE w promowaniu procesu pokojowego między Ukrainą a Rosją i rozwiązaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie; sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i Azowskiego i jego militaryzacja; przeciwdziałanie wojnie hybrydowej; potajemne i niezgodne z prawem wykorzystywanie prywatnych kompanii wojskowych w strefach konfliktu; odpowiadanie na wyzwania związane z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19, w szczególności ze strony sił zbrojnych; zwalczanie handlu bronią, zarządzanie zapasami amunicji konwencjonalnej; działania przeciwminowe i rozminowywanie obszarów dotkniętych konfliktem i wojną; budowanie zaufania i bezpieczeństwa w wojsku; wdrożenie rezolucji w sprawie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, rezolucji „Kobiety. Pokój. Bezpieczeństwo.” Rady Bezpieczeństwa ONZ; dialog dotyczący wdrożenia kodeksu postępowania OBWE w sprawie wojskowo-politycznych aspektów bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, Ukraina po raz pierwszy przewodniczy Forum OBWE ds. Współpracy Bezpieczeństwa. Będzie to pierwszy kraj, który sprawuje prezydencję w reżymie online. Forum OBWE ds. Współpracy w zakresie bezpieczeństwa zostało utworzone w 1992 r. Obecnie zrzesza 57 państw OBWE i 10 krajów partnerskich OBWE. Forum podejmuje decyzje w sprawie budowy zaufania i środków bezpieczeństwa w regionie OBWE, kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Pomaga państwom zapobiegać nielegalnemu używaniu broni i amunicji. Forum aktywnie współpracuje z Państwami-Uczestnikami w sprawie roli kobiet w pokoju i bezpieczeństwie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-