UE powinien wesprzeć Ukrainę w walce z COVID-19 – Czaputowicz

UE powinien wesprzeć Ukrainę w walce z COVID-19 – Czaputowicz

Ukrinform
UE powinna udzielić pomocy Ukrainie i innym krajom Partnerstwa Wschodniego w walce z koronawirusem i stworzyć tym krajom możliwości zbliżenia się do UE – powiedział polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE w formule wideokonferencji w środę, informuje służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

„Ukraina i pozostałe państwa Partnerstwa Wschodniego potrzebują silnego wsparcia Unii Europejskiej w walce z pandemią COVID-19” – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Warszawa popiera pakiet pomocowy UE dla regionu i zauważył, ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej wystosowali deklarację, w której opowiadają się za stworzeniem partnerom możliwości dalszego zbliżenia się do UE, m.in. poprzez rozwój współpracy sektorowej.

Wysoki Przedstawiciel J. Borrell uznał w odpowiedzi deklarację Grupy Wyszehradzkiej za ważny wkład do dyskusji nt. przyszłości Partnerstwa Wschodniego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w dyskusji omówiono stan reform na Ukrainie, który komplikuje epidemia COVID-19, oraz sytuację na wschodniej Ukrainie, gdzie pomimo wymiany więźniów sytuacja bezpieczeństwa i humanitarna pozostaje niestabilna z powodu działań separatystów, popieranych przez Rosję.

Czaputowicz podkreślił, że plany reform nowego rządu ukraińskiego zasługują na pełne poparcie UE. Zwrócił uwagę na sytuację na nielegalnie anektowanym półwyspie krymskim, wyrażając przekonanie, że bezprawne działania mające na celu dalszą integrację Krymu z Rosją powinny spotkać się z adekwatną reakcją UE.

Doniesiono, że w pierwszej połowie kwietnia kraje Grupy Wyszehradzkiej poparły propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przeznaczenia 140 milionów euro na walkę dla państw Grupy Wyszehradzkiej z COVID-19. Jak zauważył wówczas Czaputowicz, łączna kwota tej pomocy może przekroczyć nawet 800 milionów euro.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-