Ukraina może umówić się z UE na „zniesienie wiz przemysłowych” na początku 2021 r.

Ukraina może umówić się z UE na „zniesienie wiz przemysłowych” na początku 2021 r.

zdjęcie
Ukrinform
Na początku 2021 r. Ukraina może zawrzeć z Unią Europejską umowę w sprawie oceny zgodności i dopuszczalności produktów przemysłowych, tzw. „Zniesienie wiz przemysłowych” - powiedział wicepremier Dmytro Kuleba podczas roboczej podróży do Charkowa, donosi korespondent Ukrinform.

„Na początku przyszłego roku mamy nadzieję na podpisania umowy, planować jest za wcześnie. Nie będzie to od razu działać dla całej branży, będą one stopniowo uwzględniane” - powiedział Kuleba.

Wicepremier przyznaje, że na początku rozmów partnerzy europejscy nie byli zbyt zainteresowani pomysłem „zniesienia wiz przemysłowych” z Ukrainą (obecnie UE ma zniesienie wiz przemysłowych tylko z Izraelem - przyp. red.)

„Potwierdzam, że na początku nie spotkaliśmy się z wielkim entuzjazmem ze strony naszych europejskich partnerów w tym względzie. Ale z uwagi na fakt, że Parlament uchwalił obecnie wszystkie niezbędne przepisy, ponieważ i Prezydent i Premier i ja ja i Ukraińca dyplomacja - byliśmy bardzo aktywni we współpracy z Unią Europejską, wyjaśniając im jej zalety. Udało nam się radykalnie zmienić pozycję UE, a teraz potwierdzają, że są gotowi pójść tą drogą - podkreślił Kuleba.

Wicepremier powiedział, że do końca tego roku Ukraina planuje wprowadzić regulacje techniczne i reformować instytucje.

Pierwszą grupą produktów, na którą umowa zostanie rozszerzona, są urządzenia niskiego napięcia.

„To przede wszystkim sprzęt AGD, który przeznaczony jest na rynek masowy. Mówiąc wprost, ukraiński czajnik powinien być swobodnie sprzedawany w niemieckim supermarkecie i powinien być na niego popyt” - powiedział Kuleba.

Zauważył również, że „zniesienie wiz” będzie miało efekt mnożnikowy.

„Po pierwsze, korzystne będzie umieszczenie produkcji na Ukrainie w celu dalszego eksportu do Unii Europejskiej - ma to na celu przyciągnięcie inwestycji, ożywienie przemysłu. Po drugie, towary ukraińskie, które są automatycznie uznawane w Unii Europejskiej, na pewno będą miały dodatkowe przewagi konkurencyjne na świecie, więc w związku z tym proces ten będzie wymagał czasu, będzie skomplikowany i czasochłonny, ale rząd jest zdeterminowany, aby go przejść i stworzyć nowe możliwości dla ukraińskiego przemysłu”- powiedział Kuleba.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-