Ukraina może umówić się z UE na „zniesienie wiz przemysłowych” na początku 2021 r.

Ukraina może umówić się z UE na „zniesienie wiz przemysłowych” na początku 2021 r.

zdjęcie
Ukrinform
Na początku 2021 r. Ukraina może zawrzeć z Unią Europejską umowę w sprawie oceny zgodności i dopuszczalności produktów przemysłowych, tzw. „Zniesienie wiz przemysłowych” - powiedział wicepremier Dmytro Kuleba podczas roboczej podróży do Charkowa, donosi korespondent Ukrinform.

„Na początku przyszłego roku mamy nadzieję na podpisania umowy, planować jest za wcześnie. Nie będzie to od razu działać dla całej branży, będą one stopniowo uwzględniane” - powiedział Kuleba.

Wicepremier przyznaje, że na początku rozmów partnerzy europejscy nie byli zbyt zainteresowani pomysłem „zniesienia wiz przemysłowych” z Ukrainą (obecnie UE ma zniesienie wiz przemysłowych tylko z Izraelem - przyp. red.)

„Potwierdzam, że na początku nie spotkaliśmy się z wielkim entuzjazmem ze strony naszych europejskich partnerów w tym względzie. Ale z uwagi na fakt, że Parlament uchwalił obecnie wszystkie niezbędne przepisy, ponieważ i Prezydent i Premier i ja ja i Ukraińca dyplomacja - byliśmy bardzo aktywni we współpracy z Unią Europejską, wyjaśniając im jej zalety. Udało nam się radykalnie zmienić pozycję UE, a teraz potwierdzają, że są gotowi pójść tą drogą - podkreślił Kuleba.

Wicepremier powiedział, że do końca tego roku Ukraina planuje wprowadzić regulacje techniczne i reformować instytucje.

Pierwszą grupą produktów, na którą umowa zostanie rozszerzona, są urządzenia niskiego napięcia.

„To przede wszystkim sprzęt AGD, który przeznaczony jest na rynek masowy. Mówiąc wprost, ukraiński czajnik powinien być swobodnie sprzedawany w niemieckim supermarkecie i powinien być na niego popyt” - powiedział Kuleba.

Zauważył również, że „zniesienie wiz” będzie miało efekt mnożnikowy.

„Po pierwsze, korzystne będzie umieszczenie produkcji na Ukrainie w celu dalszego eksportu do Unii Europejskiej - ma to na celu przyciągnięcie inwestycji, ożywienie przemysłu. Po drugie, towary ukraińskie, które są automatycznie uznawane w Unii Europejskiej, na pewno będą miały dodatkowe przewagi konkurencyjne na świecie, więc w związku z tym proces ten będzie wymagał czasu, będzie skomplikowany i czasochłonny, ale rząd jest zdeterminowany, aby go przejść i stworzyć nowe możliwości dla ukraińskiego przemysłu”- powiedział Kuleba.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-