Zełenski opowiedział Netanjahu historię swojej rodziny w czasach Holokaustu

Zełenski opowiedział Netanjahu historię swojej rodziny w czasach Holokaustu

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że naród ukraiński rozumie tragedię Holokaustu jak nikt inny, i przekazał list dla izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, w którym opisał trzy historie o uratowaniu Żydów na Ukrainie, w tym jego rodziny.

Zełenski powiedział to przed spotkaniem z premierem Izraela w Jerozolimie. Wydarzenie było transmitowane na żywo na stronie szefa państwa na Facebooku.

„Naród ukraiński jak nikt inny rozumie tragedię i dużą liczbę ofiar śmiertelnych Żydów ukraińskich podczas II wojny światowej. Przygotowałem list, który chciałbym przeczytać w obecności wszystkich Żydów o tej strasznej tragedii” - powiedział Zeleński.

Zauważył, że list zawiera trzy historie życia o Żydach na Ukrainie podczas II wojny światowej.

Prezydent w szczególności opowiedział premierowi Izraela o Krymskiej Tatarce Seydzie Arifowej, która uratował 88 Żydów, oraz o księdzu Omelyanie Kowczu, który uratował Żydów, wydając im ponad 600 metryk kościelnych na chrzest.

„Te historie naprawdę dotyczą jednej rzeczy: twoja narodowość, religia, wiek, płeć, miejsce urodzenia tracą znaczenie, gdy jest dobre serce, którym się kierujesz i totalne zło, któremu się opierasz” - podkreślił Zełenski.

Podzielił się także historią swojej rodziny, opowiadając, że w było w niej czterech braci, z których trzech wraz z rodzinami zostało ofiarami Holokaustu, „byli zastrzeleni przez niemieckich najeźdźców okupujących Ukrainę”.

„Pozostał tylko czwarty brat - w tym czasie był na froncie, wrócił żywy, przeszedł II wojnę światową, przyczyniając się do zwycięstwa nad nazizmem i nienawistną ideologią. Dwa lata po wojnie miał syna, a po 31 latach miał wnuka. 40 lat później wnuk został prezydentem - zauważył Zełenski .

Prezydent przeczytał i napisał do premiera Izraela list opisujący te historie życiowe.

Z kolei Netanjahu podziękował za poruszające historie o tym, jak ratowano Żydów na Ukrainie.

„Dziękuję, to bardzo wzruszające historie o tym, jak Żydzi ratowali Żydów. Szczególnie ta, odnosząca się do Pana rodziny, o walce za życie w przyszłości. Bardzo się cieszę, że mogę tu dziś być z Panem” - podkreślił Netanjahu.

W dniach 23-24 stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę w Izraelu, gdzie na Światowym Forum Holokaustu obchodzona była 75. rocznica oswobodzenia Auschwitz.

W czwartek rano prezydent oświadczył, że ukraińska delegacja ustąpiła miejsca na Forum Pamięci o Holokauście ludziom, którzy przeżyli tragedię.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-