NATO nie będzie bezpośrednio zaangażowane w dochodzenie w sprawie katastrofy lotniczej UIA - Kuleba

NATO nie będzie bezpośrednio zaangażowane w dochodzenie w sprawie katastrofy lotniczej UIA - Kuleba

Ukrinform
NATO przestrzega solidarności politycznej z Ukrainą w sprawie dochodzenia w sprawie zestrzelenia samolotu pasażerskiego UIA w Iranie, pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania zgodnie z wymogami międzynarodowymi.

Takie przekonanie w środę podczas spotkania z prasą w kwaterze głównej NATO wyraził Wicepremier ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Ukrainy Dmytro Kuleba, poinformował korespondent Ukrinformu.

Urzędnik przypomniał, że jutro w Londynie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów, których obywatele zginęli podczas tego tragicznego lotu.

„Dzisiaj rozmawiałem z Ambasadorami dwóch krajów reprezentującymi uczestników jutrzejszego spotkania. Sojusz nie będzie bezpośrednio zaangażowany w dochodzenie, ponieważ nie jest to funkcją NATO. Ale Sojusz, w dialogu z partnerami irańskimi, będzie nalegał na to, na co nalega Ukraina: sprawiedliwe dochodzenie, pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności i wypłatę odszkodowania zgodnie z wymogami międzynarodowymi. Tutaj Sojusz będzie naszym sojusznikiem w wywieraniu nacisku politycznego, jeśli będzie to konieczne”, powiedział Kuleba.

Przypomnijmy, w środę, 8 stycznia, około 6:00 czasu w Teheranie (około 4:30 czasu w Kijowie) po odlocie z lotniska w Teheranie rozbił się samolot Boeing-737 Ukraine International Airlines PS752, który leciał do Kijowa. Na pokładzie samolotu znajdowało się 176 osób: 167 pasażerów i 9 członków załogi. Wszyscy zginęli. Wśród nich jest 11 Ukraińców - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Ponadto, według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wśród zmarłych jest 82 obywateli Iranu, 63 - Kanady, 10 - Szwecji, 4 – z Afganistanu, a także po 3 obywateli Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Wcześniej twierdzono, że wypadek miał miejsce z powodu problemu technicznego samolotu. Jednak w sobotę rano, 11 stycznia Iran ogłosił, że przypadkowo zestrzelił ukraiński samolot pasażerski. Samolot wystartował z lotniska i zbliżając się do tajnej bazy wojskowej IRGC, był postrzegany jako samolot wroga.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-