Przywrócenie pomników UPA - Polski Instytut Pamięci Narodowej nazwał warunki

Przywrócenie pomników UPA - Polski Instytut Pamięci Narodowej nazwał warunki

Ukrinform
Przywrócenie zniszczonych pomników Ukraińskiej Powstańczej Armii w południowej Polsce wymaga decyzji politycznych władz polskich, a także zmian w przepisach dotyczących pochówków wojskowych - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN, donoszą Dzieje.pl.

Zdaniem Siwka zaangażowanie IPN w odbudowę ukraińskich grobów w Polsce powinno opierać się na wypracowaniu wspólnego stanowiska w Instytucie, wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego kraju, organami odpowiedzialnymi za politykę historyczną Rzeczypospolitej Polskiej. Dodał, że głosy wojewodów województwa podkarpackiego i lubelskiego, na terenie których znajdują się te zabytki, są również ważne w tej sprawie.

Przedstawiciel polskiej IPN stwierdził, że dotyczy to wyłącznie miejsc pochówku, ponieważ symboliczne upamiętnienia ukraińskich formacji, których członkowie są odpowiedzialni za zbrodnie na ludności polskiej, są na terytorium Rzeczypospolitej absolutnie niedopuszczalne.

Siwek poinformował, że w Polsce nie ma przepisów regulujących status pogrzebowy żołnierzy UPA.

Przedstawiciel IPN powiedział również, że w Polsce znajduje się 70–80 ukraińskich grobów, z których niektóre dotyczą właśnie UPA.

Siewek zauważył, że polska ustawa o IPN była wielokrotnie zmieniana, ale poprawki te nie uwzględniały pochówku żołnierzy UPA.

Doniesiono, że w latach 2014-2017 na południu Polski około 10 zabytków UPA zostało zniszczonych przez nieznane osoby. Do tej pory żaden nie został odnowiony. Po zniszczeniu pomnika na cmentarzu w Hruszowicach koło Przemyśla w 2017 r. Ukraina zablokowała prace poszukiwawcze i ekshumacyjne po stronie polskiej.

Jednocześnie na nakaz Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego prace poszukiwawcze i ekshumacyjne zostały odblokowane dla strony polskiej w listopadzie ubiegłego roku. Jednocześnie Kijów wyraził nadzieję, że Warszawa rozwiąże kwestię przywrócenia miejsc pamięci Ukraińców w Polsce, które zostały zniszczone lub zburzone kilka lat temu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-