Rada w pierwszym czytaniu zatwierdziła projekt ustawy o sprzedaży gruntów

Rada w pierwszym czytaniu zatwierdziła projekt ustawy o sprzedaży gruntów

Ukrinform
Posłowie w pierwszym czytaniu poparli ustawę, która przewiduje zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie.

Odpowiednią Ustawę nr 2178 poparło 240 deputowanych - donosi korespondent Ukrinform.

Projekt ustawy przewiduje przekazanie gruntów państwowych, znajdujących się poza zamieszkałymi miejscowościami (z wyjątkiem gruntów niezbędnych dla państwa do pełnienia swoich funkcji) do własności komunalnej wsi, miast, rad miejskich; dać władzom lokalnym możliwość zmiany przeznaczenia prywatnych działek; nadać uprawnienia do sprawowania kontroli państwa nad użytkowaniem i ochroną gruntów regionalnym administracjom państwowym (które w przyszłości, po zakończeniu reformy decentralizacyjnej, zostaną przekształcone w prefektury), organom wykonawczym wsi, mist i rad miejskich.

Ustawa znosi także uprawnienia Rady Najwyższej do zatwierdzania zmiany przeznaczenia szczególnie cennych ziem, usuwania działek pod rozmieszczenie i utrzymanie budynków i struktur misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych obcych państw, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych.

Jednocześnie projekt ustawy ma na celu wyłączenie z Kodeksu norm ukraińskich, które ograniczają zdolność cudzoziemców i zagranicznych osób prawnych do kupowania ziemi w celach pozarolniczych poza zamieszkałymi miejscowościami .

Planowane jest także odejście od „papierowej” technologii składania dokumentacji zarządzania gruntami i dokumentacji technicznej dotyczącej wyceny gruntów. Dokumentacja wyceny gruntów musi być podawana wyłącznie w formie elektronicznej i poświadczona podpisem cyfrowym dewelopera.

Przypomnijmy, wcześniej szef frakcji „Sługa narodu” Dawyd Arachamia zapewnił, że podczas przygotowywania ustawy o gruntach do drugiego czytania, zostanie ona uzupełniona, o zakaz sprzedaży ziemi obcokrajowcom.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował przeprowadzenie referendum w sprawie sprzedaży ukraińskiej ziemi obcokrajowcom.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-