Zełenski - pozwolenie na sprzedaż ziemi cudzoziemcom zostanie poddane pod referendum

Zełenski - pozwolenie na sprzedaż ziemi cudzoziemcom zostanie poddane pod referendum

wideo
Ukrinform
Rada Najwyższa między pierwszym a drugim czytaniem ustawy o rynku gruntów rolnych zabezpieczy, żeby tylko ukraińscy obywatele i firmy założone wyłącznie przez Ukraińców mogli kupić ziemię - powiedział Prezydent Wołodymyr Zełenski w wideo opublikowanym na Facebooku.

„Między pierwszym a drugim czytaniem aktualny projekt ustawy zostanie zmieniony, aby zagwarantować, że tylko obywatele ukraińscy i ukraińskie firmy założone wyłącznie przez obywateli ukraińskich będą miały prawo sprzedawać i kupować ziemię” - powiedział szef państwa.

Podkreślił, że cudzoziemcy i firmy należące do założycieli cudzoziemców będą uprawnieni do zakupu ukraińskiej ziemi tylko wtedy, gdy „naród ukraiński zgodzi się na to w referendum ukraińskim”.

Zełenski obiecał, że odpowiednia klauzula będzie zawarta w ustawie o rynku nieruchomości.

Zapewnił także, że Rada Najwyższa „w najbliższej przyszłości” opracuje i przyjmie ustawę, która jasno określi rodzaje i mechanizmy referendum.

Jednocześnie prezydent powiedział, że rynek gruntów został już wprowadzony, w szczególności w Polsce i na Białorusi, w Niemczech, Francji, Włoszech, Kanadzie, USA, Japonii, Izraelu, Chinach. Według niego istnieją różne modele tego rynku, w niektórych cudzoziemcy mogą kupować ziemię, w niektórych nie mogą, ale sam rynek istnieje.

„Rada Najwyższa wkrótce rozważy wdrożenie rynku gruntów na Ukrainie. Ostatnie 20 lat manipulowano tymi problemami. Starzy politycy straszyli zwykłych ludzi, siali w głowach wiele mitów, przekonani, że nie da się tego zrobić. I nie dziwicie się, że starzy politycy zaczęli martwić się o ludzi. A może pytanie jest inne? Być może lobbują czyjeś interesy, tych, dla których korzystne jest, aby Ukraińcy nie byli właścicielami ziemi ”- mówi Zełenski.

Przypomnijmy, Rada Najwyższa ds. Polityki Agrarnej i Gruntowej zaleciła, aby Parlament przyjął projekt ustawy „W sprawie poprawek do niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w sprawie obrotu gruntami rolnymi” nr 2178-10. Projekt przewiduje zniesienie zakazu przeniesienia własności gruntów rolnych dla wszystkich form własności od 1 października 2020 r.

Prawo do zakupu gruntów rolnych otrzymają obywatele Ukrainy, wspólnoty terytorialne, państwo, osoby prawne na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-