Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad granicą z Rosją przed wyborami w Donbasie – Brok

Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad granicą z Rosją przed wyborami w Donbasie – Brok

wideo
Ukrinform
Przed przeprowadzeniem wyborów lokalnych na terytorium ORDLO Ukraina powinna między innymi odzyskać kontrolę nad niekontrolowanym obecnie odcinkiem granicy ukraińsko-rosyjskiej w Donbasie - powiedział w komentarzu dla korespondenta Ukrinform, doradca Przewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Ukrainy Elmar Brok podczas międzynarodowego forum Salzburg Europe Summit w Austrii.

„W jakiej kolejności należy to zrobić, to już się strony omówią, a przede wszystkim sama Ukraina. Nie mogę tu udzielić żadnych rad. Ale moim zdaniem powinno to nastąpić w kolejności, która stworzy warunki wstępne dla zorganizowania wyborów, takich jak swobodny dostęp do mediów, zagwarantowanie prawa głosu przesiedleńców itp. Uważam również, że przywrócenie kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską powinno być jednym z głównych warunków Ukrainy - powiedział Brok.

Doradca Prezydenta Komisji Europejskiej ds. Ukrainy podkreślił również, że to Ukraina powinna zdecydować o kolejności tych kroków.

„Wszystko musi być zrobione krok po kroku. Jeśli strony przeniosą na siebie odpowiedzialność, będzie to ślepy zaułek. Musi być miejsce na manewr i wszystko należy robić krok po kroku. Ale kolejność tych kroków musi być określona przez samą Ukrainę” - powiedział.

Brok powiedział również, że Rosja musi przestać wysyłać swoich żołnierzy i sprzęt do Donbasu.

Dodał, że wszelkie negocjacje między stronami w sprawie rozwiązania konfliktu są mile widziane, dodał europejski dyplomata.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział 1 października, że ​​Ukraina zgodziła się na tekst „formuły Steinmeiera” i umówiła się na wycofanie wojska w pobliżu miejscowości Zołote i Petriwske w Donbasie. Jak powiedział, przewiduje ona zatwierdzenie na Ukrainie tymczasowej ustawy o szczególnym statusie Donbasu, która wejdzie w życie, pod warunkiem że OBWE uzna wybory lokalne na tych terytoriach za demokratyczne.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-