Rada uchwaliła Ustawę o impeachmencie

Rada uchwaliła Ustawę o impeachmencie

Ukrinform
Rada Najwyższa zatwierdziła ustawę „W sprawie specjalnej procedury odwołania ze stanowiska Prezydenta Ukrainy (impeachment)”.

Odpowiednią decyzję poparło 245 deputowanych, przy niezbędnym minimum 226 - donosi korespondent Ukrinform.

Ustawa ta stanowi, że Rada Najwyższa może odwołać Prezydenta ze stanowiska przez impeachment jedynie w przypadku popełnienia zdrady lub innego przestępstwa. Procedurę impeachmentu inicjuje większość deputowanych ze składu konstytucyjnego.

Prawo stanowi, że do celów pełnego, kompleksowego i bezstronnego dochodzenia utworzona zostanie specjalna tymczasowa komisja śledcza (TSC), w skład której wejdą członkowie parlamentu (uwzględniając zasadę proporcjonalnej reprezentacji frakcji i grup parlamentarnych), specjalny prokurator i specjalni śledczy. TSC przygotuje wnioski i propozycje dotyczące dochodzonych okoliczności dotyczących popełnienia przez Prezydenta zdrady lub innego przestępstwa.

Sesja plenarna Rady Najwyższej, na której rozpatrzone zostaną wspomniane wnioski i propozycje, będzie otwarta (z wyjątkiem sytuacji, gdy wnioski i propozycje lub załączone do nich materiały zawierają informacje, będące państwową lub inną tajemnicą chronioną przez prawo).

Po podjęciu decyzji o odsunięciu Prezydenta Rada odwoła się do Trybunału Konstytucyjnego (w celu uzyskania opinii na temat przestrzegania procedury konstytucyjnej dotyczącej dochodzenia i przeglądu sprawy impeachmentu Prezydenta) oraz Sądu Najwyższego (w celu stwierdzenia, że ​​czyny, o które oskarżony jest Prezydent, zawierają oznaki zdrady lub innej przestępczości).

Zgodnie z prawem decyzja o impeachmencie Prezydenta zostanie podjęta tylko wtedy, gdy wnioski Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego potwierdzą zgodność z wymogami Konstytucji i ustaw Ukrainy.

Decyzja zostanie uznana za przyjętą, jeżeli co najmniej trzy czwarte deputowanych z konstytucyjnego składu Rady Najwyższej zagłosuje za.

Ustawa stanowi również, że w przypadku gdy Rada nie podejmie uchwały o odwołaniu Prezydenta z urzędu w drodze procedury, marszałek w imieniu parlamentu musi przeprosić głowę państwa.

Przypomnijmy, 29 sierpnia szef państwa Wołodymyr Zełenski zarejestrował w Radzie Najwyższej projekt ustawy nr 1012 „W sprawie specjalnej procedury odwołania ze stanowiska Prezydenta Ukrainy (impeachment)” .

6 września Komisja ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Lokalnego, Rozwoju Regionalnego i Rozwoju Miast uchwaliła decyzję o zaleceniu Parlamentowi przyjęcia ustawy nr 1012.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-