Rosja w Hadze próbowała uzasadnić inwazję na Krym – Czubarow WIDEO

Rosja w Hadze próbowała uzasadnić inwazję na Krym – Czubarow WIDEO

Ukrinform
Przedstawiciele RF na dzisiejszym posiedzeniu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości próbowali usprawiedliwić inwazję na Krym i odwrócić uwagę sędziów od oskarżeń Ukrainy – powiedział szef Medżlisu Tatarów krymskich, Refat Czubarow, po wczorajszych przesłuchaniach w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji, donosi korespondent Ukrinform w Hadze.

„Oni (przedstawiciele Federacji Rosyjskiej - przyp. red.) szukają argumentów, aby uzasadnić swoją inwazję na Krym - to po pierwsze. Po drugie, szukają argumentów, aby odwrócić uwagę sądu od oskarżeń strony ukraińskiej - powiedział Czubarow.

Decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, podjęta dwa lata temu, o tym, że Rosja powinna wznowić działalność Medżlisu Tatarów krymskich i zapewnić dostępność nauczania na Krymie w języku ukraińskim, nie została wypełniona.

„Rosja nic nie zrobiła, a ponadto próbowała powiedzieć, że Tatarzy krymscy mają się dobrze na Krymie. A dziś, dwa lata po tym czasowym rozwiązaniu, słyszymy, że Rosja próbuje udowodnić, że kwestia ta nie jest jurysdykcją Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości - oburzył się Czubarow.

Przypomnijmy, 16 stycznia 2017 r. Ukraina złożyła pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Rosji. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozważał skargę w oparciu o Konwencję o zakazie finansowania terroryzmu i Konwencję o zakazie dyskryminacji rasowej.

Zarzuty przeciwko Rosji obejmują: dostarczanie broni i inne formy pomocy nielegalnym grupom zbrojnym; zestrzelenie samolotu MH17 linii malezyjskich; ostrzał rejonów zamieszkałych w Mariupolu i Kramatorsku; zniszczenie cywilnego autobusu pasażerskiego w pobliżu Wolnowahy; śmiertelna eksplozja podczas pokojowego zgromadzenia w Charkowie; dyskryminacja społeczności ukraińskiej i krymskich Tatarów na Krymie; zakaz działalności Medżlisu Tatarów krymskich; fale zniknięć, zabójstw, bezprawnych rewizji, zatrzymań; ograniczenia w nauczaniu języków ukraińskiego i krymsko-tatarskiego.

6 marca 2017 r. odbyła się pierwsza rozprawa w Hadze. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zadecydował, że Rosja powinna wznowić działalność Medżlisu Tatarów krymskich, zapewnić dostępność edukacji na Krymie w języku ukraińskim.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-