Ukraina wprowadza nową strategię gospodarczą, która będzie działać w czasie wojny

Ukraina wprowadza nową strategię gospodarczą, która będzie działać w czasie wojny

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rząd uruchamia nową strategię gospodarczą, która będzie działać w warunkach wojny, pomoże przetrwać krajowej gospodarce i stać się fundamentem powojennego ożywienia.

O tym powiedział premier Denys Szmyhal na posiedzeniu gabinetu ministrów, donosi Ukrinform.

„Rząd w imieniu Prezydenta Ukrainy uruchamia nową strategię gospodarczą, która będzie działać w warunkach wojny, pomoże naszej gospodarce przetrwać i stać się fundamentem powojennej odbudowy. Łącznie jest osiem programów” – powiedział szef gabinetu.

W szczególności poinformował o sześciu programach bezzwrotnego wsparcia dotacyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Według niego, pierwszą inicjatywą są mikrodotacje na utworzenie własnego biznesu, w ramach których państwo zapewni koszty wydane na utworzenie tysięcy nowych mikroprzedsiębiorstw. Można również wziąć pożyczkę uprzywilejowaną 5-7-9. Aplikacje będą składane za pośrednictwem Dija.

Drugi program, zauważył Szmyhal, to bezzwrotne dotacje na rozwój przedsiębiorstw przetwórczych. Mowa o obróbce drewna, produkcji mebli, produkcji odzieży lub dodatków, materiałach budowlanych, przetwórstwie rolnym itp. Dotację można przeznaczyć w szczególności na zakup sprzętu.

Jak zaznaczył szef rządu, program w sektorze rolnym będzie dotyczył częściowej rekompensaty kosztów szklarni. W szczególności bezzwrotna dotacja zostanie przyznana na projekt szklarni modułowej o powierzchni 2 hektarów. Wniosek składa się również za pośrednictwem Dija. Planowana jest budowa do 3 tys. takich szklarni.

Czwarty program, według premiera, przewiduje dotacje na sadzenie nowych sadów owocowych i jagodowych. Pierwsze oczekiwania związane z projektem to nasadzenie nowych sadów łącznie na terenach do 10 tys. ha.

Kolejna inicjatywa dotyczy sektora IT – zauważył Szmyhal. Zakłada się, że ukraiński Startup Fund będzie wykupywał udziały od nowopowstałych spółek. Grupą docelową programu są aspirujący przedsiębiorcy IT, którzy mają pomysł na stworzenie startupu i szukają finansowania na etap tworzenia modelu testowego. Pieniądze można przeznaczyć tylko na rozwój, zatrudnianie pracowników, przygotowanie modeli i finansowanie początkowe. Roczny budżet programu wynosi 10 mld UAH. Priorytet będą miały firmy zorientowane na eksport.

Szósty program również dotyczy IT. W jego ramach Ukraińcy, którzy chcą uzyskać kwalifikacje młodszego programisty, grafika lub innej specjalizacji technicznej, będą mogli otrzymać grant, który można przeznaczyć na szkolenia w zakresie informatyki. Państwo wyśle ​​środki finansowe do 60 tys. Ukraińców, którzy będą mogli wtedy znaleźć pracę w tej dziedzinie - powiedział szef rządu.

„Ogólnie rzecz biorąc, te sześć programów grantowych może stać się prawdziwym motorem wzrostu gospodarki. To inwestycje w małe i średnie firmy. To motywacja do pozostania i pracy na Ukrainie. Pracuj na nasze zwycięstwo teraz, a także na rozwój silnej Ukrainy w przyszłości” – podkreślił premier.

Jak informowaliśmy, Stany Zjednoczone Ameryki poprzez bezpośrednie wsparcie budżetowe pomogą zapewnić odporność i odbudowę Ukrainy.

Dnia 24 lutego rosja rozpoczęła nowy etap ośmioletniej wojny z Ukrainą – ofensywę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Okupant terroryzuje miejscową ludność na okupowanych czasowo terytoriach. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-