Unijny podatek węglowy nie wpłynie na handel z Ukrainą - Stefanyszyna

Unijny podatek węglowy nie wpłynie na handel z Ukrainą - Stefanyszyna

Ukrinform
Olha Stefanyszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, poinformowała, że ​​osiągnięto porozumienie z Unią Europejską, że wprowadzenie mechanizmu CBAM (Border Carbon Adjustment Mechanism - red.) nie wpłynie na ograniczenia handlowe z Ukrainą.

Oświadczyła to na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Najwyższej ds. integracji Ukrainy z UE oraz polityki zagranicznej i współpracy międzyparlamentarnej – donosi korespondent Ukrinformu.

Wicepremier zaznaczyła, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie CBAM może znacząco ograniczyć handel z Ukrainą. „Według wyliczeń naszych ośrodków analitycznych wprowadzenie takiego środka faktycznie zablokowałoby 20% całego eksportu ukraińskich produktów w niektórych sektorach na rynek Unii Europejskiej” – podkreśliła Stefanyszyna.

Urzędniczka zwróciła uwagę, że Ukraina rozpoczęła formalne konsultacje w ramach Umowy Stowarzyszeniowej w tej sprawie, a w Brukseli uzgodniono, że bezpośrednie ograniczenia w handlu nie mogą być stosowane wobec Ukrainy, jako kraju posiadającego strefę wolnego handlu z UE .

„Tak naprawdę w wyniku negocjacji osiągnęliśmy porozumienie, że taka decyzja nie wpłynie na ograniczenia handlowe i nie naruszy Umowy Stowarzyszeniowej i faktycznie nie wpłynie od razu na eksport ukraińskich produktów” – powiedziała wicepremier.

Jak poinformował Ukrinform, w maju w ramach Rady Stowarzyszenia Ukraina-UE odbył się dialog na temat „zielonego” kursu UE.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-