W listopadzie ceny wzrosły bardziej niż oczekiwał Narodowy Bank Ukrainy

W listopadzie ceny wzrosły bardziej niż oczekiwał Narodowy Bank Ukrainy

Ukrinform
Ceny konsumpcyjne w listopadzie wzrosły o 3,8% w ujęciu rocznym oraz o 1,3% w ujęciu miesięcznym, czyli więcej niż oczekiwał Narodowy Bank Ukrainy.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, powiedział to na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyrył Szewczenko.

„W listopadzie ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,8% w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym zauważalny był również wzrost indeksu - o 1,3%. Wzrost ten był wyższy niż oczekiwał Narodowy Bank" - powiedział Szewczenko.

Według niego na wzrost cen istotny wpływ miał wzrost kosztów gazu ziemnego na rynku europejskim, co wpłynęło na krajowe ceny gazu, CO i ciepłej wody. Ponadto ceny wybranych produktów spożywczych gwałtownie wzrosły z powodu gorszych zbiorów i związanego z tym wzrostu cen światowych.

„Ożywiony popyt konsumpcyjny sprzyjał również wzrostowi cen w ostatnich miesiącach. Rosnące dochody i pogarszające się oczekiwania, w tym z powodu niepewności związanej z kwarantanną, skłoniły obywateli do dużych wydatków. Świadczył o tym wzrost handlu detalicznego. Przyczyniło się to również do silnego ożywienia gospodarczego w drugiej połowie roku” - powiedział szef NBU.

Narodowy Bank oczekuje, że do końca roku inflacja zbliży się do oczekiwanego poziomu 5% +/- 1 pp.

Jak podawał Ukrinform, w październiku 2020 roku inflacja konsumencka na Ukrainie w ujęciu rocznym przyspieszyła do 2,6% z 2,3% we wrześniu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,0%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-