Ukraina zbliża się do integracji z europejskimi rynkami energetycznymi - Szmyhal

Ukraina zbliża się do integracji z europejskimi rynkami energetycznymi - Szmyhal

Ukrinform
Ukraina konsekwentnie integruje swoje rynki energetyczne z europejskimi, popiera europejski „zielony” kurs i planuje poprzez jego realizację usprawnić pracę wielu sektorów gospodarki.

O tym powiedział Premier Ukrainy Denys Szmyhal w swoim przemówieniu podczas pierwszego niemiecko-ukraińskiego Dnia Energetyki - podał korespondent Ukrinformu.

„Ukraina zawsze była i pozostaje wiarygodnym partnerem Niemiec i całej Europy. Konsekwentnie integrujemy nasze rynki z europejskimi, pozostajemy wiarygodnym krajem tranzytu gazu i podzielamy cele europejskiego „zielonego” kursu ... Integracja ukraińskiego systemu energetycznego z rynkiem europejskim znacząco zwiększy jego stabilność, a niezależność energetyczna Ukrainy zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do regionów Europy Środkowo-Wschodniej” -  powiedział Szmyhal.

Premier zaznaczył, że Ukraina kończy prace nad przygotowaniem Drugiego Krajowego Ustalonego Wkładu, Zintegrowanego Planu Energetyczno-Klimatycznego na okres do 2030 roku i przystępuje do przygotowywania Strategii Energetycznej do 2050 roku.

Zdaniem Denysa Szmyhala dla Ukrainy wprowadzenie Europejskiego Zielonego Kursu otwiera szerokie perspektywy efektywnego funkcjonowania wielu sektorów gospodarki.

„Dzisiejsze wydarzenie odbywa się w trudnym czasie. Ograniczenia epidemiologiczne mają negatywny wpływ na wyniki gospodarcze krajów. Jestem jednak pewien, że wkrótce epidemia zostanie przezwyciężona, a świat powróci do normalnego życia” - powiedział Szmyhal.

Ponadto szef rządu podkreślił, że Ukraina już teraz stara się zostać pełnoprawnym partnerem UE w realizacji strategii wodorowej. Sprzyja temu znaczny potencjał i istniejąca infrastruktura. Teraz Ministerstwo Energetyki, przy wsparciu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, pracuje nad opracowaniem mapy drogowej dla rozwoju wewnętrznego rynku wodoru.

Szef rządu zaprosił swoich niemieckich kolegów do udziału w przygotowaniu Koncepcji ukraińskiej energetyki wodorowej.

Jednocześnie Ukraina rozwiązuje istniejące problemy z rozwojem energetyki odnawialnej i przystępuje do reformy przemysłu węglowego.

"Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia „zielonych” aukcji, dzięki którym w efektywny ekonomicznie sposób zapewniony zostanie rozwój energetyki odnawialnej na Ukrainie, co przyczyni się również do obniżenia kosztów „zielonej” energii elektrycznej ... Mam nadzieję, że rozpocznie się realizacja projektu transformacji regionów węglowych w ramach nowego partnerstwa energetycznego już w tym miesiącu. Wzywam również do zintensyfikowania prac w ramach działania Wielopartnerskiego Funduszu wspierającego reformę przemysłu węglowego” - powiedział Premier.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-