Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie pozwu Surkisów przeciw PrywatBankowi

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie pozwu Surkisów przeciw PrywatBankowi

Ukrinform
Wielka Izba Sądu Najwyższego uchyliła orzeczenia sądów pierwszej instancji i instancji odwoławczej w sprawie dotyczącej pozwu Surkisów przeciw PrywatBankowi.

Odpowiednia decyzja została podjęta na posiedzeniu 15 czerwca, Ukrinform został poinformowany o tym przez służbę prasową sądu.

„Wielka izba Sądu Najwyższego uchyliła orzeczenia pierwszej instancji i instancji odwoławczej i stwierdziła, że ​​rozpatrzenie części wymogów leży w kompetencji jurysdykcji cywilnej”, powiedziała urzędniczka sądowa.

Dodała, że ​​powodowie, jeśli chcą rozważyć ten spór w ramach jurysdykcji cywilnej, mają prawo odwołać się do Wielkiej Izby Sądu Najwyższego w ciągu trzydziestu dni, która przekaże akta sprawy do sądu pierwszej instancji.

„Sąd Najwyższy zamknął postępowanie w tej sprawie. Dziś ogłoszono sentencję. Pełny tekst orzeczenia zostanie przygotowany w ciągu dziesięciu dni”, powiedziała urzędniczka sądowa.

Poinformowano, że 27 kwietnia Wielka Izba Sądu Najwyższego odrzuciła rozpatrzenie wniosku w powyższej sprawie. Sędziowie zwrócili się do Biura Prokuratora Generalnego i Najwyższej Rady Sprawiedliwości z oświadczeniem, że na sąd jest wywierana presja. Narodowy Bank Ukrainy wielokrotnie podkreślał, że członkowie rodziny Surkisów próbują udowodnić przed sądem, że nie są powiązani z byłymi właścicielami PrywatBanku. Chcą również anulować procedurę umorzenia lub konwersji długu, w ramach której pieniądze na ich rachunkach zostały wymienione na akcje dodatkowej emisji PrywatBanku.

Szósty administracyjny sąd apelacyjny postanowił odroczyć rozpatrzenie sprawy dotyczącej odwołania od decyzji okręgowego sądu administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2019 roku w sprawie zniesienia nacjonalizacji PrywatBanku. Decyzja została odroczona do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy w sprawie uznania rodziny Surkisów za osoby powiązane z PrywatBankiem i wymiany ich wkładów w PrywatBanku najego akcje.

Gabinet Ministrów dnia 18 grudnia 2016 roku podjął decyzję o wejściu państwa w kapitał PrywatBanku. W ramach nacjonalizacji banku jego zobowiązania wobec podmiotów powiązanych podlegały procedurze umorzenia lub konwersji długu i zostały wymienione na akcje dodatkowej emisji obligacyjnej banku. W dniu 17 maja 2017 roku Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał tą decyzję za nielegalną i cofnął decyzję komisji NBU w sprawie uznania rodziny Surkisów za osoby powiązane z PrywatBankiem, a także anulował decyzje tymczasowego administratora PrywatBanku dotyczące kont osobistych.

Rodzina Surkisów, a także osoby z nią powiązane, wniosły 42 pozwy przeciwko Narodowemu Bankowi Ukrainy.

PrywatBank został znacjonalizowany w grudniu 2016 roku. Państwo dokapitalizowało go na sumę 155 miliardów hrywien. Portfel kredytów zagrożonych PrywatBanku, który został sklasyfikowany jako powiązany z poprzednimi właścicielami, na dzień 31 grudnia 2018 roku został oszacowany na sumę 212,795 mld UAH.

W wyniku postanowienia Sądu Apelacyjnego w Kijowie z dnia 15 kwietnia 2020 roku, w przypadku faktycznego odzyskania ponad 250 milionów dolarów z PrywatBanku na rzecz spółek offshornych związanych z rodziną Surkisów, państwowa asesor wszczęła 6 nowych postępowań przeciwko bankowi. Jednocześnie skargi wniesione przez PrywatBank dotyczące niezgodności z prawem takich działań, złożone w ramach postępowania egzekucyjnego zostały faktycznie zignorowane przez Peczerski Sąd Rejonowy miasta Kijowa, a odwołanie do Ministerstwa Sprawiedliwości pozostało bez odpowiedzi.

PrywatBank wystąpił również do Państwowej Służby Wykonawczej o zwrot dokumentów wykonawczych z wnioskami sześciu firm związanych z braćmi Surkisami, ze względu na możliwość fałszowania dokumentów, na podstawie których wszczęto takie postępowania.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-