Ukraińska infrastruktura jest gotowa na każde tempo rozwoju branży biometanu – Naftogaz

Ukraińska infrastruktura jest gotowa na każde tempo rozwoju branży biometanu – Naftogaz

Ukrinform
Możliwości przyłączenia urządzeń biometanowych do sieci są na Ukrainie wystarczające przy każdym tempie rozwoju branży.

O tym oświadczył dyrektor ds. zagranicznych stosunków gospodarczych i rozwoju partnerstw Grupy Naftogaz Oleksij Łukaszuk podczas Pierwszego Ukraińskiego Forum Biometanu, przekazuje korespondent Ukrinformu.

„Potencjał przyłączenia do systemu przesyłu gazu szacuje się na 7,2 mld m3, a przyłączenia poprzez sieci dystrybucyjne gazu – do 2,4 mld m3” – powiedział Łukaszuk.

Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia wytwórni biometanu poprzez sieć stacji tankowania gazu, której potencjał szacuje się na 1 miliard metrów sześciennych. W niektórych regionach możliwe jest potencjalne połączenie za pośrednictwem infrastruktury JSC „Ukrgazvydobuvannya” – to około 1,2 miliarda metrów sześciennych.

„Właściwie obecna infrastruktura, która jest skupiona w Grupie Naftogaz lub poza nią, jest więcej niż wystarczająca dla dowolnego tempa rozwoju branży. Technicznie nie ma nic, co mogłoby zatrzymać rozwój rynku biometanu. Jest warunek kapitału inwestycji” – podkreślił Łukaszuk.

Według niego potencjał produkcji biometanu na Ukrainie przekracza roczne zużycie gazu ziemnego.

Jak informowaliśmy, Grupa Naftogaz jest gotowa wspierać inwestycje w rozwój produkcji biometanu, promować jego transport, a także ma w planach zakup tego gazu od ukraińskich producentów.

Zdaniem ekspertów, przy sprzyjających warunkach produkcja biometanu na Ukrainie może osiągnąć 1 miliard metrów sześciennych rocznie w 2030 roku, 4,5 miliarda metrów sześciennych rocznie w 2040 roku i 20 miliardów metrów sześciennych rocznie w 2050 roku.

Aktualnosci partnerów


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-