Danyłyszyn uważa obniżenie stopy dyskontowej przez NBU za półśrodek

Danyłyszyn uważa obniżenie stopy dyskontowej przez NBU za półśrodek

Ukrinform
Sztywność polityki monetarnej ustalanej przez Zarząd Narodowego Banku Ukrainy nie przyczynia się do aktywizacji działalności gospodarczej podmiotów. Obniżenie stopy dyskontowej w obecnych warunkach stanowi jedynie półśrodek.

Tak stwierdził szef Rady Narodowego Banku Ukrainy Bohdan Danyłyszyn na Facebooku.

„Narodowy Bank ustalił stopę dyskontową na 8% od dnia 24 kwietnia 2020 roku, zmniejszając ją o 2 punkty procentowe. Ogólnie rzecz biorąc, za tę spóźnioną decyzję o złagodzeniu warunków monetarnych należy pogratulować, ale biorąc pod uwagę środki podjęte przez rządy innych krajów w tym kierunku, uważam, że jest ona obecnie nieskuteczna i to jedynie półśrodek”, napisał Danyłyszyn.

„W tych warunkach jako ekspert mogę powiedzieć, że poziom stopy dyskontowej powinien wynosić 6-7%. Obejmuje ona - 2,3% (inflację konsumencką) plus 3 punkty procentowe - poziom stopy neutralnej dla Ukrainy. Plus ryzyko potencjalnych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych”, powiedział szef rady NBU.

Zauważył, że nawet spadek poziomu stopy dyskontowej w okresie styczeń-kwiecień 2020 roku o 5,5 punktu procentowego nie wpłynie znacząco na złagodzenie warunków monetarnych w pierwszej połowie 2020 roku. Byłoby to niezwykle konieczne dla podwyższenia aktywności gospodarczej podmiotów.

„Ponadto w latach 2018–2019 zarząd NBU popełnił wiele rażących błędów, które wpłynęły na sztywne decyzje dotyczące polityki monetarnej, a także nie przyczyniły się do utworzenia wystarczającego marginesu bezpieczeństwa w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego”, powiedział Danyłyszyn.

Jego zdaniem pokładane są także zawyżone nadzieje na MFW, który „nie podejmie decyzji w sprawie rozwoju gospodarki i jej wsparcia finansowego w naszym przypadku”. Wskazuje to, że Zarząd naprawdę koncentruje się na zaciąganiu pożyczek zewnętrznych, a nie na stymulowaniu rozwoju gospodarki.

„Ukraina, dzięki sztywnej polityce monetarnej, faktycznie straciła od 0,7 do 1,5% PKB w latach 2017–2019. To po raz kolejny dowodzi, że obecna polityka NBU ma charakter sytuacyjny i nie jest poparta prawdziwymi uzasadnieniami naukowymi, mającymi na celu zwiększenie zależności od finansowania zewnętrznego, co czyni Ukrainę podatną na nadzwyczajne wydarzenia, takie jak kryzysy z 1998 i 2008 roku”, zauważył Danyłyszyn.

Uważa to za „przegrzanie” polityki monetarnej, gdy inflacja jest poniżej progu inflacyjnego, co może stanowić realne zagrożenie dla dalszego wzrostu PKB i wypełnienia budżetu państwa.

Jak informował Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy postanowił obniżyć stopę dyskontową od dnia 24 kwietnia do 8%.

Dnia 13 marca 2020 roku stopa dyskontowa została obniżona do 10%.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy stopa została już dwukrotnie zmniejszona: w dniu 13 grudnia 2019 roku - do 13,5%, a od 31 stycznia 2020 roku - do 11%.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-