Ministerstwo Gospodarki przedstawiło model wsparcia przez państwo sektora rolnego w 2020 roku

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło model wsparcia przez państwo sektora rolnego w 2020 roku

raport
Ukrinform
Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy przedstawiło model wsparcia przez państwo sektora rolnego w 2020 roku, który został opracowany z uwzględnieniem propozycji organizacji społecznych.

Zostało to ogłoszone przez Ministra Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Tymofieja Miłowanowa na jego stronie na Facebooku.

„Dzisiaj przedstawiliśmy model wspierania rolnictwa w 2020 roku. Ważne jest, abyśmy wspierali ukraińskich rolników i zapewnili niezbędne zasoby dla rozwoju ich działalności. Staramy się, aby rolnik mógł stworzyć nowe miejsca pracy dla Ukraińców, którzyuzyskają za to godne wynagrodzenie”, podkreślił minister.

Według Miłowanowa, na wsparcie przez państwo sektora rolnego w 2020 roku przeznaczono 4,2 miliarda UAH.

Wśród obszarów, w których udzielane będzie wsparcie, urzędnik wymienił tańsze pożyczki, wsparcie dla sektora hodowlanego, rozwój farmerstwa i spółdzielni rolniczych, a także wsparcie dla ogrodnictwa, uprawy winorośli i uprawy chmielu.

Powiedział, że model wsparcia państwa dla kompleksu rolno-przemysłowego został opracowany z uwzględnieniem propozycji społeczeństwa.

„Przed prezentacją współpracowaliśmy owocnie z rynkiem: otrzymaliśmy i przeanalizowaliśmy ponad 90 wniosków z 45 wyspecjalizowanych stowarzyszeń branżowych, organizacji publicznych i przedsiębiorstw, odbyliśmy 31 spotkań roboczych. W 2020 roku wejdziemy z przejrzystym modelem programów wsparcia naprawdę potrzebnych na rynku”, powiedział minister.

W oparciu o uzgodnione stanowisko władz i uczestników branży opracowano kierunki, kwoty i modele wsparcia.

Tak więc zapewnione będą tańsze pożyczki, w sumie rekompensata wyniesie 1,2 mld UAH.

„Rozwiązujemy problem kosztownych zasobów kredytowych. Na co można będzie uzyskać pożyczkę? Na zakup gruntów, inwestycje bieżące i kapitałowe oraz rozwój produkcji zwierzęcej. Istnieją jednak ograniczenia: do 15 milionów UAH na 1 podmiot w sektorze hodowli, do 5 milionów UAH - na 1 podmiot na zakup ziemi i inne rodzaje kredytżw: jeden klient - 1 autoryzowany bank; kredyty nie będą przydzielane uczestnikom programu  „Pożyczki w przystępnej cenie 5,7%””, dodał urzędnik

Jak powiedział, wsparcie dla sektora hodowlanego, wyniesie 1 miliard hrywien.

„Będziemy zwracać koszty obiektów finansowanych z pożyczek. Zgodnie z planem oczekujemy: uruchomienia ponad 100 gospodarstw i kompleksów hodowlanych, stworzenia 1700 dodatkowych miejsc pracy, produkcji mleka przez gospodarstwa rolne - o 0,5% i mięsa - o 0,5 % (wzrost - red.)”, powiedział Miłowanow.

Aby obniżyć koszty za sprzęt i maszyny krajowej produkcji, planuje się zainwestować 1 miliard hrywien.

„Wyłacimy to, co niewypłacone było w 2019 roku. Zgodnie z planem oczekujemy: wzrostu sprzedaży sprzętu krajowego o co najmniej 15%, podatków i opłat od uczestników w 2020 roku - 2 342,3 mln UAH”, podkreślił minister.

Kolejne 400 milionów hrywien jest planowane na rozwój farmerstwa i spółdzielni rolniczych.

„Zrekompensujemy koszty związane z świadczonymi usługami doradztwa rolniczego (100 mln UAH), udzielimy wsparcia finansowego spółdzielniom usług rolniczych (300 mln UAH). Wyłacimy to, co było niewypłacone w 2019 roku”, powiedział Miłowanow.

Ponadto wsparcie dla ogrodnictwa, uprawy winorośli i uprawy chmielu wyniesie również 400 milionów hrywien.

Jak donosi Ministerstwo Gospodarki, w 2019 roku producenci rolni wykorzystali 4,34 mld UAH pomocy państwowej. Ogółem ze wsparcia państwa skorzystało 1667 podmiotów gospodarczych i 230 925 osób, około 10 tysięcy rolników i 2 spółdzielnie rolnicze.

Wsparcie udzielono w 6 oddzielnych obszarach: tanie pożyczki, wspieranie rozwoju gospodarstw rolnych, wspieranie rozwoju ogrodnictwa, uprawy winorośli i uprawy chmielu, udzielanie pożyczek farmeram, wspieranie rozwoju sektora hodowlanego oraz dopłaty do zakupionych maszyn i urządzeń rolniczych. To pozwoliło na zakup 6262 głów bydła, 781owiec, 5 532 trzody chlewnej i 257,900 dawek materiału rozmnożeniowego, częściowo zwrócić koszty budowy 49 pomieszczeń dla zwierząt gospodarskich i 61 obiektów do przechowywania i przetwarzania ziarna, założono 3897 hektarów plantacji owoców i jagód, 246 hektarów winnic i 9 hektarów chmielu, zbudowano 5 lodówek z RGS o pojemności 8,5 tys. ton , 1 zakład do zamrażania owoców i jagód, zakupiono 5 linii do przetwarzania owoców, 3 urządzenia do granulowania chmielu i 1 automat do suszenia owoców i tym podobne. Ponadto 9 502 producentów rolnych zakupiło 25 065 sztuk sprzętu, 426 przedsiębiorstw zaciągnęło uprzywilejowane pożyczki.

prs

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-