UE przeznaczy kolejne 500 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - Borrell

UE przeznaczy kolejne 500 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - Borrell

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska przeznaczy kolejne 500 mln euro Ukrainie na skorzystanie z jej prawa do samoobrony.

Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell powiedział to przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 w niemieckim mieście Weissenhaus, donosi Ukrinform, powołując się na portal UE.

„To siódme spotkanie G7 od początku wojny na Ukrainie. Jestem pewien, że wyjdziemy z potężnym przesłaniem. Podejście jest oczywiste - więcej tego samego. Oznacza to większe wsparcie dla Ukrainy, w tym wsparcie militarne. Ogłoszę, że my, jako Unia Europejska, przekażemy nową transzę, kolejne 500 milionów euro, aby wesprzeć Ukrainę militarnie. Tym samym pomoc wyniesie łącznie 2 miliardy euro” – powiedział Borrell.

Wyjaśnił, że te dodatkowe 500 milionów euro zostanie przeznaczone na zakup ciężkiej broni, w tym pojazdów opancerzonych, czołgów, ciężkiej artylerii i amunicji oraz wszystkich innych rzeczy potrzebnych w wojnie. Jednocześnie kwota ta, zdaniem wysokiego przedstawiciela UE, nie wystarczy na dostawę samolotów bojowych.

Borrell wyraził przekonanie, że ministrowie G7 nadadzą dziś nowy impuls wojskowemu wsparciu Ukrainy, zwiększeniu presji na rosję poprzez zastosowanie sankcji gospodarczych i dalszemu wzmocnieniu jej międzynarodowej izolacji. Ministrowie zwrócą szczególną uwagę na walkę z rosyjską dezinformacją, m.in. o przyczynach tej wojny, jej wpływie na bezpieczeństwo energetyczne i ceny żywności na świecie.

„Zaprezentowany zostanie jednolity front na rzecz Ukrainy. Jestem przekonany, że to będzie wynik tego spotkania – dodał wysoki przedstawiciel UE.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych.

Unia Europejska od początku wojny solidaryzowała się z Ukrainą i zaczęła udzielać jej pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej i wojskowej. Wprowadziła pięć bolesnych dla rosyjskiej gospodarki zestawów sankcji sektorowych i indywidualnych oraz rozważa szósty zestaw sankcji, które mogłyby dotyczyć rosyjskich dostaw surowców energetycznych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-