W ciągu tygodnia okupanci 20 razy złamali zawieszenie broni - Ukraina w OBWE

W ciągu tygodnia okupanci 20 razy złamali zawieszenie broni - Ukraina w OBWE

zdjęcie
Ukrinform
W okresie od 16 do 22 listopada rosyjskie jednostki zbrojne w Donbasie dokonały 22 zbrojnych prowokacji, w wyniku których jeden ukraiński żołnierz zginął, a inny został ranny - poinformowała ukraińska misja delegacje państw uczestniczących w OBWE podczas spotkania Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE w środę 25 listopada, donosi korespondent Ukrinform.

„Sytuacja w Donbasie pozostaje niestabilna, ponieważ siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie przestrzegają reżimu pełnego i kompleksowego zawieszenia broni. W dniach 16-22 listopada rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły 20 prowokacji zbrojnych, w tym trzy ukierunkowane, w pobliżu 10 miejscowości w obwodzie donieckim"- stwierdziła delegacja Ukrainy do OBWE.

Pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzeliwano z granatników GP-25, RPG-7, AGS-17, LNG-9 i broni strzeleckiej. Ponadto doszło do dwóch naruszeń zawieszenia broni w związku ze zdalnym użyciem min przeciwpiechotnych odłamkowych „POM-2”, a także ostrzałem snajperskim w rejonie Marinki.

"W wyniku tych zbrojnych prowokacji i ostrzału - jeden ukraiński żołnierz został ranny 19 listopada, a 24 listopada jeden ukraiński żołnierz zginął w ogniu snajperskim w pobliżu miejscowości Awdijiwka" - poinformowała ukraińska misja.

Delegacje państw uczestniczących w OBWE były informowane na slajdach o poszczególnych przypadkach łamania porozumień przez rosyjskie siły zbrojne.

Tak więc 19 listopada w godzinach 12.45-12.55 z miejscowości Mineralne formacje zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały celowego prowokacyjnego ostrzału pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy w w pobliżu miejscowości Awdijiwka z użyciem broni strzeleckiej (10 nabojów) i automatycznego granatnika AGS-17 (10 ostrzałów), w wyniku czego ranny został żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy.

20 listopada kamera OBWE SMM zarejestrowała ostrzał pozycji Sił Zbrojnych w rejonie miejscowości Lebiedinskie.

20 listopada doszło również do naruszenia przez siły zbrojne Rosji warunków wycofania ciężkiej broni, przewidzianego w pakiecie środków pomocniczych do wykonywania Porozumień mińskich i w uzupełnieniu do niego. W szczególności, naprzeciw pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu miejscowości Pisky odnotowano czołg.

W misji Ukrainy w OBWE wskazano na to, że SMM OBWE w ciągu tygodnia wciąż odnotowywała rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez rosyjskie siły okupacyjne z naruszeniem linii wycofania. W dniach od 9 do 15 listopada Misja zaobserwowała łącznie 58 takich jednostek broni. Ponadto w ciągu tygodnia SMM odnotowała 91 sztuk broni rozmieszczonych poza wyznaczonymi miejscami składowania, wszystkie w tymczasowo okupowanych obszarach Donbasu.

Przypomnijmy, 27 lipca w Donbasie wprowadzono pełne i wszechstronne zawieszenie broni. Porozumienia osiągnięte w ramach TGK przewidują zakaz prowadzenia działań ofensywnych i rozpoznawczych, używania broni palnej, w tym wyposażenia snajperskiego, a także stosowanie środków dyscyplinarnych za naruszenie zawieszenia broni.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-