TKG uzgodniło rozejm w Donbasie od 27 lipca

TKG uzgodniło rozejm w Donbasie od 27 lipca

Ukrinform
Podczas wczorajszego spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej strony uzgodniły na linii demarkacyjnej całkowite i kompleksowe zawieszenie broni od 27 lipca – donosi służba prasowa prezydenta.

„Zgodnie z decyzją, pełne i kompleksowe zawieszenie broni powinno nastąpić od godz. 00:01 27 lipca 2020 r. Przełom w pracach TGK w tym kierunku jest efektem efektywnej pracy delegacji ukraińskiej przy wsparciu naszych partnerów międzynarodowych w Berlinie i Paryżu, a także pracy doradców i ministrów spraw zagranicznych krajów uczestniczących w formacie normandzkim”- czytamy w oświadczeniu.

Podczas spotkania TGK strony, w których pośredniczy OBWE, zgodziły się na podjęcie działań na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni do czasu pełnego uregulowania międzynarodowego konfliktu zbrojnego w ukraińskim Donbasie.

Odpowiednie środki zostały uzgodnione podczas TGK przez Ukrainę i Rosję przy wsparciu OBWE.

„Reżim pełnego i kompleksowego zawieszenia broni, jeśli będzie przestrzegany przez drugą stronę, jest podstawowym warunkiem wstępnym realizacji Porozumień mińskich i toruje drogę do realizacji innych postanowień tych Porozumień. Ukraina potwierdziła pełną gotowość do przestrzegania porozumienia osiągniętego na grudniowym szczycie w Paryżu na poziomie przywódców krajów uczestniczących w formacie normandzkim i zobowiązanie do realizacji Porozumień mińskich - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Przypomnijmy, władze ukraińskie wykluczają możliwość zapisania w Konstytucji specjalnego statusu Donbasu.

Kancelaria Prezydenta podkreśla także, że wybory w Donbasie mogą się odbyć dopiero po przejęciu przez Ukrainę kontroli nad granicą, a także zgodnie z Konstytucją i ustawodawstwem Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-