Ukraina w ONZ oświadczyła, że ​​na okupowanym Krymie znajduje się już 31,5 tys. zawodowych wojskowych Federacji Rosyjskiej

Ukraina w ONZ oświadczyła, że ​​na okupowanym Krymie znajduje się już 31,5 tys. zawodowych wojskowych Federacji Rosyjskiej

Ukrinform
Obecność wojskowa Rosji na Krymie od jesieni 2019 r. wynosi 31 500 żołnierzy, a także około tysiąca sprzętu, w tym czołgów, pojazdów opancerzonych, potężnej artylerii, lotnictwa i marynarki wojennej - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jegor Bożok podczas briefingu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku na temat: „Demilitaryzacja, de-okupacja i reintegracja Krymu i Sewastopola (Ukraina): przyszłe wyzwania”, donosi MSZ.

„Dzisiaj, według naszych danych, liczba zgrupowanych grup operacyjnych Federacji Rosyjskiej na okupowanym Krymie wynosi 31,5 tys. osób” - powiedział ukraiński dyplomata.

Przytoczył statystyki, że na terytorium tymczasowo okupowanego półwyspu ukraińskiego znajduje się 40 rosyjskich czołgów, 583 pojazdów opancerzonych, 162 ciężkie jednostki artyleryjskie, 122 samoloty bojowe i 62 śmigłowce. Ponadto w regionie odnotowano 34 rosyjskie okręty wojenne i siedem okrętów podwodnych.

Przedstawiciel ukraińskiego MSZ podkreślił, że militaryzacja Krymu przez okupujący kraj kilkakrotnie wzrosła w ostatnich latach, co zostało zaplanowane i spójne. Jednocześnie powiedział, że Rosja nie poprzestanie na tym. „Oczekuje się, że do końca 2025 r. liczba rosyjskich żołnierzy i uzbrojenia wzrośnie 1,5 razy” - powiedział wiceminister.

Zwrócił szczególną uwagę na problem odbudowy infrastruktury nuklearnej na Krymie przez okupujące państwo oraz rozmieszczenia obiektów i systemów zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, które naruszają wcześniej ogłoszony przez Ukrainę status niejądrowy.

„Otrzymaliśmy wiele sygnałów na temat transferu morskiej broni nuklearnej z głównej części Rosji na okupowany Krym, a także odpowiedniej infrastruktury do przechowywania takich obiektów w regionie Sewastopola” - powiedział Bożok.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy podkreślił, że ignorowanie tego problemu może mieć daleko idące negatywne konsekwencje zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym. Jednocześnie, powiedział, że militaryzacja półwyspu znacząco wpływa na ekologię okupowanego półwyspu, a także otaczających go obszarów morskich.

W związku z tym poinformowano o zamiarze strony ukraińskiej przedłożenia Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ zaktualizowanego projektu rezolucji „Problem militaryzacji Krymu i Sewastopola na Ukrainie, a także części Morza Czarnego i Azowskiego”, wzywając do jego poparcia. Głównym celem projektu jest zmuszenie Federacji Rosyjskiej do wycofania wszystkich sił zbrojnych z Krymu i zakończenia tymczasowej okupacji.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-