Poroszenko wysoko ocenił wzrost amerykańskiej obecności wojskowej na Morzu Czarnym
WIDEO

Poroszenko wysoko ocenił wzrost amerykańskiej obecności wojskowej na Morzu Czarnym WIDEO

Ukrinform
Prezydent Petro Poroszenko zwiedził amerykański niszczyciel USS Donald Cook (DDG-75) w Odessie, gdzie spotkał się z Kurtem Volkerem specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy - informuje służba prasowa szefa państwa ukraińskiego .

Podczas spotkania z Volkerem prezydent zauważył, że wizyty amerykańskich statków są żywą demonstracją współpracy Kijowa z Waszyngtonem.

„To legendarny statek i jest to również ważny sygnał dla Kremla: po pierwsze, że Krym jest ukraiński, po drugie, że zagwarantowana zostanie swoboda żeglugi w regionie, jak gwarantuje to Konwencja ONZ o prawie morskim, a po trzecie, że ukraińsko-amerykańskie partnerstwo jest zjednoczone jak nigdy wcześniej, a my skutecznie współpracujemy we wszystkich dziedzinach, w tym w dziedzinie obronności” — powiedział Poroszenko .

Poroszenko podziękował Stanom Zjednoczonym i odnotował "niezwykłą symbolikę" spotkania na pokładzie Donalda Cooka, który jest bardzo częstym gościem na Morzu Czarnym w Odessie.

Szef państwa zapewnił także, że docenia wzrost obecności wojskowej amerykańskich partnerów na Morzu Czarnym w odpowiedzi na prośbę Ukrainy. "To ważna odpowiedź na niesprowokowany atak i agresję na ukraińskie okręty, które miały miejsce 25 listopada ubiegłego roku. Agresja Kremla, podkreślam, wpływa nie tylko na żywotne interesy Ukrainy, a dotyczy również bezpieczeństwa UE, NATO na Morzu Czarnym "- powiedział prezydent.

Jednocześnie dodał, że obecna inwestycja w bezpieczeństwo Ukrainy przez Stany Zjednoczone jest żywym potwierdzeniem inwestycji w bezpieczeństwo w całym regionie i na całym świecie.

Z kolei Specjalny Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Kurt Volker, który przebywa z roboczą wizytą w Odessie, zapewnił, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. "Jesteśmy tutaj jako Wasi dobrzy partnerzy i przyjaciele. Również dla nas jest ważnym utrzymanie swobody żeglugi "- powiedział.

Volker przypomniał, że Stany Zjednoczone potępiają rosyjski atak na ukraińskich marynarzy w Cieśninie Kerczeńskiej i wezwał do uwolnienia ukraińskich marynarzy, którzy są nielegalnie uwięzieni w Rosji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-