W Polsce uczczono pamięć żołnierzy Armii URL

W Polsce uczczono pamięć żołnierzy Armii URL

zdjęcie
Ukrinform
W Przemyślu oraz na ukraińskim cmentarzu wojskowym we wsi Pikulice w dniu Wszystkich Świętych odbyły się tradycyjne uroczystości ku czci żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W Polsce uczczono pamięć żołnierzy Armii URL.

Jak podał Ukrinform, Ambasada Ukrainy w Polsce poinformowała o tym na Facebooku.

Uroczystości rozpoczęły się liturgią w Ukraińskiej Katedrze Greckokatolickiej w Przemyślu z udziałem duchowieństwa, społeczności ukraińskiej oraz gości z Ukrainy i Polski.

Tradycyjnej procesji z Katedry na Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Pikulicach towarzyszył występ ukraińskich pieśni w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Narodowej Akademii Wojsk Lądowych imienia Hetmana Petra Sahajdacznego.

Na cmentarzu podczas oficjalnej części upamiętnienia poległych ukraińskich bohaterów III sekretarz ambasady Wasyl Melnyczuk odczytał list w imieniu Ambasadora Ukrainy w RP Wasyla Zwarycza do uczestników i organizatorów wydarzenia.

W liście w szczególności wskazano, że pamięć o żołnierzach Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej jest dobrą okazją do przypomnienia odwagi i bohaterstwa Ukraińców, którzy ponad sto lat temu bronili Ukrainy i Polski przed rosyjskimi bolszewikami i rosyjską agresją, która bezskutecznie próbuje zbudować imperium zła na krwi wolnych narodów.

„Tak jak ponad sto lat temu ukraińscy żołnierze wraz z Wojskiem Polskim opóźniali ofensywę okupantów w Europie, tak dziś Siły Zbrojne Ukrainy bohatersko walczą z tymi samymi zbrodniarzami, powstrzymując kolejną ofensywę rosyjskiego zła w Europie” – czytamy w apelu.

Ambasador zauważył, że Ukraina ma niezwykle odpowiedzialną misję – zachować wysiłki wszystkich poprzednich pokoleń Ukraińców, a także zniszczyć zaciekłego wroga – Federację Rosyjską, aby brudne buty rosyjskich zbrodniarzy nigdy więcej nie postawiły stopy na naszej świętej ukraińskiej ziemi.

„Jestem przekonany, że nie tylko zwyciężymy, ale także uczynimy Ukrainę znacznie silniejszą i piękniejszą oraz będziemy w stanie pielęgnować nasz raj na ziemi” – podkreślił ambasador w swoim liście.

Organizatorem wydarzenia był przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce. W uroczystości uczestniczyły delegacje z obwodów lwowskiego, iwanofrankowskiego i miasta Przemyśl, a także przedstawiciele Konsulatu Honorowego Ukrainy w Przemyślu.

Przypomnijmy, że członkowie Towarzystwa Ukraińskiego wraz z dziećmi sprzątali groby żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym w Lublinie.

Foto: Ambasada Ukrainy w Polsce / Facebook


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-