Fałszywe wideo: „Ukrainiec” podpalił kalifornijskie centrum 23andMe z powodu nazizmu

Fałszywe wideo: „Ukrainiec” podpalił kalifornijskie centrum 23andMe z powodu nazizmu

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda sfałszowała wiadomość z kanału telewizyjnego Al Jazeera.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały telegramów Z znanych rosyjskich propagandystów rozpowszechniają reportaż rzekomo autorstwa stacji telewizyjnej Al Jazeera. Na nagraniu widać, że rzekomy ukraiński uchodźca Oleksij Szynkarenko spalił laboratorium 23andMe w USA, gdy dowiedział się, że nie jest w 100% Ukraińcem, ale ma tylko osiem procent ukraińskich genów.

To jest fejk. Nie ma takiego filmu na oficjalnej stronie agencji Al Jazeera i we wszystkich sieciach społecznościowych informacyjnego giganta. Sam film jest fałszerstwem i kompilacją kilku filmów i zdjęć, które można znaleźć bezpłatnie w Internecie.

W szczególności uchodźca Oleksij Szynkarenko, który rzekomo spalił laboratorium w wyniku testu DNK, tak naprawdę nie istnieje.

Mężczyzna podający się za Ukraińca to polityk z Irlandii Północnej Gary Carroll. Zdjęcie do fałszywego filmu z „The Irish Times” zrobili rosyjscy pracownicy agitpropu. Oryginalne zdjęcie zrobiono w Dublinie w marcu 2020 r.

Materiał z laboratorium 23andMe do fałszywego filmu został pobrany z oficjalnego kanału placówki medycznej na YouTube i nawet z Wikipedii.

Część filmu zawierająca materiał przedstawiający pobieranie próbek i analizę DNK została pobrana z kanału

SmarterEveryDay, w którym bloger samodzielnie przeprowadza test DNK i opowiada, jak działa laboratorium 23andMe:

Materiał, w którym prezes 23andMe Ann Wojcicki rzekomo opowiada o incydencie wymyślonym przez rosyjską propagandę, nie ma nic wspólnego z Ukrainą. Pochodzą z jej wywiadu z dziennikarzem Bloomberga Edem Ludlowem na temat partnerstwa firmy z Amazonem. Sam film został opublikowany prawie dwa miesiące temu, 19 lipca 2023 roku.

Cóż, materiał filmowy z rzekomego podpalenia laboratorium jest nagraniem przestępstwa, które miało miejsce w holu więzienia hrabstwa Lake w stanie Indiana. Ten film został opublikowany 8 czerwca 2023 r.

Wcześniej rosyjska propaganda rozpowszechniała informacje o amerykańskim mieście Odessa, którego nazwa rzekomo została zmieniona w związku z wojną na Ukrainie .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-