Fejk - Ukraińscy żołnierze zostali wysłani na front bez amunicji

Fejk - Ukraińscy żołnierze zostali wysłani na front bez amunicji

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści sfabrykowali apel do organizacji publicznej.

Rosyjskie kanały Telegramu rozpowszechnił apel rzekomych żołnierzy 14. brygady zmechanizowanej im Książę Romana Wielkiego (jednostka wojskowa A1008 – red.) do szefowej organizacji społecznej „HeroJu” Walerii Morozowej. Bojownicy rzekomo donoszą w nim, że ich dowództwo wysłało podwładnych w strefę działań wojennych bez broni, amunicji, niezbędnego sprzętu i zapasów żywności. Ponadto 30 lipca 2023 roku dowództwo nakazał plutonowi wzmocnienie pozycji we wsi Synkiwka i utrzymanie punktów. Jak wynika z apelu, dowództwo rzekomo dostarczyło personel na linię bojową, ale zabrało wozy opancerzone i pozostawiło tylko 2 karabiny maszynowe w plutonie, bojownikom brakowało żywności, a rannych nikt nie ewakuował. W związku z tym żołnierze rzekomo zwracają się do organizacji pozarządowej „HeroJu” o interwencję w tej sytuacji i zapobiegnięcie popełnieniu zbrodni wojennej przez kierownictwo jednostki wojskowej A1008, a także o skontaktowanie się z właściwymi władzami państwowymi. Z „dokumentu” wynika, że ​​sprawę reguluje ustawa „O ochronie socjalnej i prawnej żołnierzy i członków ich rodzin” z dnia 20.12.1991 nr 2011-ХІ oraz ustawa „O służbie wojskowej i służbie wojskowej” (Vidomosti Rada Najwyższa Ukrainy (WWR), 1992, nr 27, art. 385), Statut Sił Zbrojnych Ukrainy i Konstytucja Ukrainy.

Apel taki okazał się fejkiem. Przy jego opracowywaniu propagandyści popełnili wiele błędów. Na przykład napisali skrót EDRPOU po rosyjsku, używając litery „E”. Błędnie połączyli także rzeczownik „polecenie” z czasownikiem „wysłano”, słowo „niewłaściwe” napisali osobno, a nie razem. Ponadto, powołując się na ustawę „O ochronie socjalnej i prawnej personelu wojskowego i członków jego rodzin”, Rosjanie pomylili numer uchwały Rady Najwyższej.

Prawo wprowadzono uchwałą Rady Najwyższej nr 2012-XII z dnia 20.12.1991 r., a nie uchwałą Rady Najwyższej nr 2011-XII z dnia 20.12.1991 r., jak wskazano w fałszywym apelu.

Ponadto Ukrinform skontaktował się z przedstawicielem organizacji pozarządowej „HeroJu”. Zapewniła ona, że ​​nie otrzymała takiego apelu.

14. oddzielna brygada zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy była już celem fejków wroga. W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przez kilka dni rozpowszechniało „absolutne bzdury” na temat strat 14. brygady podczas działań wojennych. Następnie obalił je doradca szefa Kancelarii Prezydenta Serhij Leszczenko.

Wcześniej rosyjska propaganda sfałszowała „dokument” dotyczący zezwolenia na mobilizację samochodów cywilnych przez personel wojskowy.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-