Najważniejsze, że śmiało kroczymy drogą integracji euroatlantyckiej

Najważniejsze, że śmiało kroczymy drogą integracji euroatlantyckiej

Ukrinform
Plan działania na rzecz członkostwa w NATO, o który prosiliśmy 2 lata temu, jest już nieaktualny, naszym bezpośrednim celem jest przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pierwszy dzień szczytu NATO w Wilnie musiał być trochę rozczarowujący. Kogoś, może nie trochę, ale bardzo. Wielu Ukraińców wiązało pewne nadzieje z zaproszeniem Ukrainy do członkostwa w NATO. Ale oceńmy sytuację realistycznie – było to mało prawdopodobne. Najpoważniejsi eksperci (w szczególności autor tych zdań) mówili o tym jeszcze przed szczytem. Podczas gdy trwa obecnie wielka wojna między Rosją a Ukrainą, NATO nie przyjmie Ukrainy w swoje szeregi, aby uniknąć ryzyka bezpośredniej konfrontacji militarnej z Rosją, a co za tym idzie, ryzyka wojny nuklearnej. Dlatego nie było dla nas przyjemnej sensacji.

Mimo pewnego posmaku rozczarowania wśród wielu Ukraińców i naszych przyjaciół za granicą, nie widzę powodu do rozpaczy. Decyzje wileńskiego szczytu NATO w sprawie Ukrainy są i tak i tak tymczasowe. Kwestia naszego przystąpienia do NATO zostanie rozstrzygnięta po zakończeniu obecnej wojny, w zależności od jej wyników. To, co zostało przyjęte w Wilnie dla Ukrainy, teraz odpowiada naszemu programowi minimalnemu i jest dla nas w tej chwili satysfakcjonujące (chociaż chcieliśmy znacznie więcej).

Proces integracji Ukrainy z NATO nabiera nowego tempa – obejmuje go utworzenie Rady Ukraina-NATO, wieloletni program wsparcia dla Ukrainy (w rzeczywistości jest to program operacyjnej i technicznej integracji Ukrainy z NATO) oraz zniesienie wymogu realzowania planu działania na rzecz członkostwa.

Oznacza to, że nasz powojenny ruch w kierunku NATO zostanie przyspieszony, choć nie tak szybko, jak w Finlandii i Szwecji. Musimy zrozumieć, że w procesie naszej integracji z NATO naprawdę musimy przeprowadzić szereg reform instytucjonalnych i strukturalnych, w szczególności w sektorze obronności i bezpieczeństwa narodowego. Najważniejsze, że śmiało kroczymy drogą integracji euroatlantyckiej i ten ruch wręcz przyspiesza. Dwa lata temu na próżno błagaliśmy naszych zachodnich partnerów o przedstawienie Ukrainie planu działania w sprawie członkostwa w NATO, ale teraz to już nieaktualne, naszym bezpośrednim celem jest przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wołodymyr Fesenko

* Punkt widzenia autora może nie pokrywać się ze stanowiskiem agencji


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-