Ponad 1,6 mln Ukraińców deportowano do rosji – Zełenski

Ponad 1,6 mln Ukraińców deportowano do rosji – Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rosja siłą deportowała ponad 1,6 miliona Ukraińców, rozpraszając ludzi po swoim terytorium i zabierając dokumenty - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników trwającej w Limie sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich, informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową głowy państwa.

„Ponad 1,6 miliona Ukraińców zostało już przymusowo deportowanych do rosji. Są oni rozproszeni po terytorium tego kraju, rozproszeni w odległych regionach rosji. Wielu z nich zabrano dokumenty, wielu przeszło przez straszliwe obozy filtracyjne okupantów, gdzie byli wyszydzani i zastraszani. To są ludzie. Ale dla rosji to też jest zasób” – zaznaczył prezydent .

Podkreślił, że federacja rosyjska wysłała swoją armię na Ukrainę, aby przekształcić państwo w swoją kolonię, tak jak to było wcześniej, w okresie imperiów.

W związku z tym Zełenski zauważył, że miliony Ukraińców stanęły w obronie wolności i swojego państwa i nie pozwolą Rosji wrócić do dawnych niesprawiedliwych czasów.

„Nie mamy wątpliwości, że wygramy tę wojnę i będziemy w stanie bronić niepodległości Ukrainy. Dowodzą tego codzienne zwycięstwa na froncie oraz dziesiątki wyzwolonych miast i wsi Ukrainy” – podkreślił szef państwa.

Jednocześnie podkreślił, że jest tylko jedno pytanie: ilu jeszcze Ukraińców rosja może zabić i porwać, zanim przyzna się do porażki, i ile jeszcze zbóż, surowców i przedsiębiorstw przemysłowych federacja rosyjska zdoła ukraść Ukrainie, które najeźdźcy po prostu rozbierają i eksportują do rosji.

„Robimy wszystko, aby jak najszybciej uwolnić naszą ziemię, jak najszybciej uratować wszystkich naszych ludzi przed tą inwazją. Robimy wszystko, aby położyć kres długiej liście ukraińskich ofiar, którą stworzyła rosja” – podkreślił Zełenski.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosja rozpoczęła nowy etap wojny, którą rozpoczęła z Ukrainą w 2014 roku – inwazję na pełną skalę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-