Miesiąc oporu - Zełenski zwrócił się do Ukraińców i narodów świata

Miesiąc oporu - Zełenski zwrócił się do Ukraińców i narodów świata

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Od miesiąca państwo ukraińskie i naród ukraiński heroicznie przeciwstawiają się bezwzględnej inwazji na Federację Rosyjską.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przypomniał o tym w wystąpieniu wideo , informuje Ukrinform.

Wolni ludzie wolnego świata!

Ukraińcy i obywatele wszystkich krajów, które cenią wolność!

Przyjaciele!

24 marca to miesiąc naszego oporu. Heroiczny opór państwa ukraińskiego, narodu ukraińskiego wobec bezwzględnej inwazji Federacji Rosyjskiej. Minął miesiąc, odkąd broniliśmy się przed próbą zniszczenia nas. Usunięcia.

Pierwotny plan wojsk rosyjskich załamał się w pierwszych dniach inwazji. Myśleli, że Ukraińcy się boją. Myśleli, że my Ukraińcy nie będziemy walczyć. Mylili się.

Nie wiedzą nic o nas, o Ukraińcach. Nic nie wiedzą o wolności. O tym, jaka jest wartość. Nie wiedzą, jak wolność wzbogaca życie. Nadaje życiu sens.

Ale jest ich wiele! Wciąż jest wielu okupantów. Rosja zdobywa siłę roboczą zewsząd. Technika. Bomby lotnicze, pociski. Poszukuje najemników na całym świecie. Wszelkich szumowin, które potrafią strzelać do cywilów.

Wojska rosyjskie niszczą nasze miasta. Cywile giną na oślep. Kobiety są gwałcone. Dzieci są porywane. Uchodźcy są rozstrzeliwani. Kolumny humanitarne są niszczone. Zajmują się grabieżą.

Podpalane są muzea, wysadzane są szkoły, szpitale itp. Dla nich celem są uniwersytety, osiedla mieszkaniowe… Cokolwiek! Wojska rosyjskie nie znają granic zła.

Jednak...

The war of Russia is not only the war against Ukraine. Its meaning is much wider.

Russia started the war against freedom as it is.

This is only the beginning for Russia on the Ukrainian land. Russia is trying to defeat the freedom of all people in Europe. Of all the people in the world. It tries to show that only crude and cruel force matters.

It tries to show that people do not matter, as well as everything else that makes us people.

That’s the reason we all must stop Russia. The world must stop the war.

I thank everyone who acts in support of Ukraine. In support of freedom. But the war continues. The acts of terror against peaceful people go on. One month already! That long! It breaks my heart, hearts of all Ukrainians and every free person on the planet.

That’s why I ask you to stand against the war! Starting from March 24 – exactly one month after the Russian invasion… From this day and after than.

Show your standing! Come from your offices, your homes, your schools and universities. Come in the name of peace. Come with Ukrainian symbols to support Ukraine, to support freedom, to support life.

Come to your squares, your streets. Make yourselves visible and heard. Say that people matter. Freedom matters. Peace matters. Ukraine matters.

From March 24.

In downtowns of your cities.

All as one together who want to stop the war.

A teraz chcę powiedzieć osobno obywatelom Federacji Rosyjskiej.

Jestem pewien, że wielu z was jest przeciwnych polityce swojego państwa. Ktoś już po prostu ma dość tego, co widzi w telewizji, tego, jak wasi propagandyści okłamują was w Internecie. Propagandyści, którzy są opłacani z waszych podatków. I kłamią o wojnie, którą opłacają z waszych podatków i która czyni biednymi wszystkich obywateli Rosji. Z każdym dniem coraz bardziej.

Czy to nie głupie? Wasze państwo pobiera od Was podatki, aby uczynić Was biedniejszymi. By odizolować Was od świata. Aby łatwiej było Was kontrolować. I łatwiej wysłać na wojnę, byście zginęli.

Ukraina nigdy nie zagrażała bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej.

Nawet teraz robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić pokój na naszej ziemi. Nie na waszej - na naszej ziemi. Dla swoich ludzi.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę. A kiedy nam się to powiedzie - na pewno tak będzie - możecie być pewni co najmniej jednego: wasze dzieci nie będą już wysyłane na śmierć na naszej ziemi, na naszym terytorium.

Dlatego wy, obywatele Rosji, również interesujecie się światem. Uratujcie swoich synów przed wojną. Powiedzcie prawdę o wojnie. A jeśli możecie opuścić Rosję, aby uniknąć płacenia podatków na wojnę, zróbcie to.

Wszystkie sondaże pokazują, że wspierają nas narody Europy i Ameryki.

Jestem wam za to wdzięczny. Wdzięczny w imieniu Ukrainy. Wszystkim w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych krajach za wsparcie. Za wsparcie wolności. Za wsparcie Ukrainy.

24 marca w Brukseli w Europie odbędą się trzy ważne szczyty. Ważne dla bezpieczeństwa każdego z nas. Szczyt NATO. Szczyt UE. Szczyt G7.

Jestem pewien, że ludzie pokażą, jak nas wspierają. Ale politycy muszą także wspierać wolność. Wszyscy muszą wspierać walkę o życie.

Czekamy na poważne kroki z NATO, UE i G7.

Wiemy, że Rosjanie już zaczęli lobbować swoje interesy. To są interesy wojny. Wiemy, że współpracują z niektórymi partnerami. Wiemy, że chcą zamknąć ten temat. Temat walki z wojną. Ale zakończyć trzeba wojnę.

Te trzy szczyty będą naszą silną pozycją. Na tych trzech szczytach zobaczymy, kto jest przyjacielem, kto partnerem, a kto się sprzedał i zdradza.

Życie można chronić tylko w jedności. Wolność musi być uzbrojona.

Ukraińskie niebo nie zostało zabezpieczone przed rosyjskimi rakietami i bombami lotniczymi. Nigdy nie otrzymaliśmy samolotów ani nowoczesnej broni przeciwrakietowej. Nie otrzymaliśmy czołgów, broni przeciwokrętowej. Rosyjskie wojska wciąż mogą zabić tysiące naszych ludzi, zniszczyć nasze miasta. Po prostu dlatego, że jest tak wielu okupantów. Po prostu dlatego, że Rosja od dziesięcioleci przygotowywała się do tej haniebnej wojny.

Poprosiliśmy o zamknięcie naszego nieba. Poprosiliśmy, aby pomoc NATO była skuteczna i nieograniczona dla Ukrainy, o jakiekolwiek wsparcie bronią, której potrzebujemy. Poprosiliśmy Sojusz o zadeklarowanie, że w pełni pomoże Ukrainie w wygraniu tej wojny, oczyszczeniu naszego terytorium z najeźdźców i przywróceniu pokoju na Ukrainie.

Wolni ludzie wolnego świata!

Razem musimy uniemożliwić Rosji złamanie kogoś w NATO, UE czy G7. Złamania i przeciągnięcia na stronę wojny. Zobaczymy 24 marca.

Ukraińcy! Ukraińcy! Wszyscy nasi bohaterowie!

Minął miesiąc. Wytrwaliśmy sześć razy dłużej, niż planował wróg, niż rosyjskie dowództwo obiecywało rosyjskiemu prezydentowi.

Byli przekonani, że Ukraina nie jest państwem. Byli przekonani, że nie jesteśmy narodem. Oszukiwali się. Ale nie dbamy o nich. To jest ich samobójstwo. A my po prostu chronimy nasze życie. Naszą wolność. Nasze własne państwo. Nasze dzieci. A więc – naszą przyszłość.

To jest wojna o niepodległość. I musimy wygrać.

Odbudujemy każde miasto, które bohatersko się opiera. Za każde przestępstwo postawimy okupantów przed wymiarem sprawiedliwości. Żytomierz i Sumy, Kijów i Czernihów, Charków i Mariupol, Wołnowacha i Mikołajów, Ochtyrka i Hostomel, Chersoń i Odessa, Izjum i Donieck, Ługańsk i Czarnobajewka... Wszyscy nasi ludzie będą żyć w wolnej Ukrainie. Po naszym zwycięstwie. Co nastąpi tym wcześniej, im bardziej wszyscy będziemy w jedności.

Wszyscy jesteśmy Ukraińcami. Wszyscy jesteśmy Europejczykami. Wszyscy jesteśmy wolnymi ludźmi wolnego świata.

W jedności! Na polu walki i na stanowiskach politycznych, na wiecach i szczytach, w pracy i w komunikacji z ludźmi. Wszelkimi naszymi działaniami musimy zachęcać Rosję do poszukiwania pokoju. Wszelkimi naszymi działaniami musimy przybliżać zwycięstwo wolności.

Wieczna pamięć wszystkim, którzy zginęli za Ukrainę!

Wieczna chwała wszystkim naszym bohaterom!

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-