Pritzker w Berlinie: USA przyznaje Ukrainie 824 miliony dolarów na wsparcie energetyki

Pritzker w Berlinie: USA przyznaje Ukrainie 824 miliony dolarów na wsparcie energetyki

Ukrinform
Stany Zjednoczone przyznają 824 miliony dolarów na wsparcie ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

O tym dziś w Berlinie podczas konferencji na temat odbudowy Ukrainy poinformowała specjalna przedstawicielka USA ds. odbudowy gospodarczej Ukrainy, Penny Pritzker, jak donosi korespondent Ukrinformu.

"Podobnie jak w Europie, w USA trwa super rok wyborczy, obejmujący wybory w UE, Wielkiej Brytanii i Indiach – lista jest długa. Jednak społeczność międzynarodowa nie traci zainteresowania tym, co dzieje się na Ukrainie. Putin zajmuje ważne miejsce w myślach wielu ludzi. USA są tego przykładem. W głosowaniu, które miało miejsce zaledwie w zeszłym miesiącu w sprawie dodatkowej umowy, 70 procent naszego Kongresu, obu izb, poparło ten dodatkowy pakiet. To ponad 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Jest to nie tylko wyraz naszego wsparcia, ale także dowód na to, co czuje naród amerykański", powiedziała przedstawicielka USA.

Podkreśliła, że USA rozumieją, jak poważna jest sytuacja na Ukrainie, i razem z sojusznikami oraz przyjaciółmi w Europie intensywnie pracują nad przyspieszeniem wsparcia wojskowego, gospodarczego i energetycznego dla Ukrainy.

Pritzker przypomniała, że tylko w ciągu ostatnich 45 dni USA przeznaczyły 2 miliardy dolarów na dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Obecnie USA opracowują z Ukrainą przyznanie 7,8 miliarda dolarów wsparcia budżetowego, a także 1,5 miliarda dolarów na gospodarcze odbudowanie Ukrainy, dokładnie tam, gdzie Ukraińcy tego najbardziej potrzebują.

Ponadto, zaledwie 10 dni temu USA przedłużyły obowiązywanie taryfowych zwolnień na ukraińską stal, co umożliwiło bezcłowy eksport tej produkcji z Ukrainy do USA. Stany Zjednoczone wprowadzają także nowy system ubezpieczeń "wojennych" ryzyk w celu rozszerzenia inwestycji na Ukrainie, zwłaszcza dla wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw oraz w zakresie szkolenia zawodowego, co jest bardzo interesujące dla sektora prywatnego.

"Biorąc pod uwagę sytuację w sektorze energetycznym, która jest naprawdę bardzo trudna, ogłaszam tutaj, że Stany Zjednoczone przyznają 824 miliony dolarów na wsparcie ukraińskiej infrastruktury energetycznej", powiedziała przedstawicielka rządu USA.

Podkreśliła, że USA, razem z Ukrainą, partnerami z UE i Wielką Brytanią, pracują nad opracowaniem "przedprojektowych" ram prawnych, aby znaczne międzynarodowe fundusze trafiające na Ukrainę były skierowane na konkretne projekty, które są efektywne i zasługują na wsparcie bankowe.

"Wszystkie te wysiłki, i nie tylko ze strony USA, ale ze strony wszystkich naszych sojuszników, mają na celu wsparcie ekonomiczne, finansowe i energetyczne Ukrainy. Wiele zależy od tego, aby Ukraina kontynuowała reformy, co obecnie robi ukraińskie władze. Wiemy, że jest to niezbędne do przygotowania członkostwa w UE. Pilnym zadaniem jest zwalczanie korupcji, naruszeń celnych oraz 'szarego' rynku. Ukraina to robi także dlatego, że 8 na 10 jej obywateli chce widzieć takie bardzo surowe kroki", podkreśliła Pritzker.

Zaznaczyła, że jednym z wyzwań stojących obecnie przed społecznością międzynarodową w kontekście zbiorowych zobowiązań do odbudowy Ukrainy jest towarzyszenie i pomoc tym, którzy będą organizować odbudowę Ukrainy, jakość przywództwa na Ukrainie, które ma odzwierciedlać zasady uczciwości, jedności i wartości demokratycznych.

"To właśnie oznacza rzeczywiste oderwanie się od epoki radzieckiej i przejście Ukrainy w europejską, zachodnią erę, której ukraiński naród tak gorąco pragnie. Wspólna pomoc wszystkich krajów reprezentowanych na tej sali, przyspieszenie reform oraz wysiłki antykorupcyjne Ukrainy wraz ze zwiększonymi wysiłkami naszego sektora prywatnego – to wszystko może służyć jako 'paliwo' dla rzeczywistej gospodarczej odbudowy Ukrainy. Aby Ukraina przekształciła się w bogaty, demokratyczny, niezależny kraj, zintegrowany z UE i NATO, czego Ukraińcy chcą i na co zasługują", powiedziała przedstawicielka USA.

Jak informowano, dziś w Berlinie odbywa się międzynarodowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy, w której uczestniczą liderzy kilku europejskich krajów, szefowie resortów spraw zagranicznych, przedstawiciele europejskiego biznesu i przemysłu. Do uczestników konferencji zwrócił się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-