Suszczenko - o zatrzymaniu w Moskwie: „Złapali za jabłko Adama i szukali kapsułki z trucizną”

Suszczenko - o zatrzymaniu w Moskwie: „Złapali za jabłko Adama i szukali kapsułki z trucizną”

Ukrinform
Podczas zatrzymania w Moskwie korespondenta Ukrinformu we Francji, Romana Suszczenko, rosyjskie siły bezpieczeństwa szukały u niego kapsułki z trucizną oraz broń.

O tym dziennikarz, który powrócił na Ukrainę 7 września w ramach wymiany z Federacją Rosyjską, powiedział w wywiadzie dla Ukrinformu.

„Dla osoby ze sfery humanitarnej, szczególnie dla dziennikarza, był to straszny szok. Kiedy doszło do zatrzymania i dalszych działań, a na głowę założyli śmierdzący worek ... Kiedy zakuli w kajdanki w taki sposób, że nie można było się ruszyć, rozciągnęli ścięgna na ręce, gdy jeden złapał za jabłko Adama a pozostali rewidowali, obmacywali kołnierzyk koszuli: „Gdzie jest kapsułka z trucizną? Masz broń, czy nie?”, powiedział Suszczenko.

Według niego, zaraz po aresztowaniu, będąc jeszcze w areszcie tymczasowym, próbowano przekonać go do współpracy, ale odrzucił taką ofertę.

„O trzeciej nad ranem położyłem się, zamknąłem oczy, a o szóstej rano na całą głośność: „Sojuz nieruszymyj ... !!! ”, a potem zdałem sobie sprawę: oto jest samo dno”, Suszczenko podzielił się swoimi wrażeniami.

Pełna świadomość całej sytuacji, według niego, pojawiła się dopiero po kilku dniach.

„W czasie trwania kwarantanny już gdzieś drugiej nocy zaczęło coś do mnie docierać. Dwa dni później przyszedł do mnie prawnik Mark Feygin i zawarliśmy umowę. I zdałem sobie wtedy sprawę, że to początek walki”, powiedział Suszczenko.

Przypomnijmy, korespondent Ukrinformu we Francji, Roman Suszczenko, z naruszeniem zasad międzynarodowych, został zatrzymany w Moskwie 30 września 2016 roku, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji. Suszczenko wysłano do kolonii numer 11 w obwodzie kirowskim (miasto Kirowo-Czepieck, wieś Utrobino).

7 września odbyła się wymiana więźniów między Federacją Rosyjską a Ukrainą w formacie 35 na 35. Na Ukrainę powróciło 11 bezprawnie skazanych w Rosji ukraińskich współobywateli i 24 marynarzy schwytanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-