W Rydze otwarto wystawę prac Romana Suszczenko ZDJĘCIE

W Rydze otwarto wystawę prac Romana Suszczenko ZDJĘCIE

Ukrinform
W poniedziałek łotewskie muzeum okupacyjne otworzyło wystawę „Sztuka za kratami”, na której znajdują się rysunki ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenko, który przez prawie trzy lata był przetrzymywany w rosyjskim więzieniu – donosi korespondent Ukrinform.

Na otwarciu wystawy ambasador Ukrainy w Republice Łotewskiej Ołeksandr Miszczenko podkreślił wysokie ludzkie cechy ukraińskich więźniów politycznych. W szczególności, w twórczości dziennikarza Ukrinform, można znaleźć manifestację i duchowy opór.

Na wystawie można obejrzeć 20 rysunków Romana Suszczenko, stworzonych przez niego w więzieniu. Podczas pracy nad nimi Suszczenko stosował improwizowane środki: łupiny cebuli, sok z buraków, herbatę, detergent do prania, keczup, długopis itp.

Rysunki Suszczenko były już pokazywane na wystawach w Kijowie, Brukseli, Nowym Jorku, Warszawie, Paryżu, Pradze, Kiszyniowie. Zaplanowano wystawy w Gdańsku i Strasburgu.

Wystawę organizują Ukrainas atbalsta biedrības / Stowarzyszenie Pomocy Ukrainy, Ambasada Ukrainy na Łotwie i Łotewskie Muzeum Okupacji. Potrwa ona do 9 października.

Przypomnijmy, korespondent Ukrinform we Francji, Roman Suszczenko, z naruszeniem zasad międzynarodowych, został zatrzymany w Moskwie 30 września 2016 roku, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji.

7 września odbyła się wymiana więźniów między Federacją Rosyjską a Ukrainą w formacie 35 na 35. 35 wyzwolonych przez Kreml więźniów wróciło na Ukrainę. Wśród nich - Oleg Sencow, Roman Suszczenko , Ołeksandr Kolczenko, Pawło Hryb, Wołodymyr Bałuch i inni.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-