Na wystawie w Warszawie pokazano nowy rysunek Suszczenko

Na wystawie w Warszawie pokazano nowy rysunek Suszczenko

Ukrinform
Podczas wystawy prac ukraińskiego dziennikarza, osądzonego w Rosji, Romana Suszczenko, która odbyła się w Warszawie 11 lutego, przedstawiono jego nowy rysunek - Kościół św Mikołaja w Kijowie.

Rysunek zaprezentowała córka więźnia politycznego Julia Suszczenko, donosi korespondent agencji Ukrinform.

Na odwrocie rysunku Roman napisał: „Roman Suszczenko. Styczeń 2019. Kościół św Mikołaja w Kijowie (remiks obrazu V. Mikitenko). Papier, ołówek, pastel, woda, długopis i pióro żel, kisiel...”

Jak mówi Julia Suszczenko ten rysunek rodzina otrzymała tuż przed otwarciem wystawy w Warszawie. Ukraiński dziennikarz stworzył go jeszcze w styczniu.

Wcześniejsze rysunki ukraińskiego więźnia politycznego z kolonii Utrobino to: Zimowy krajobraz z Ławrą Peczerską, martwa natura, dwa rysunki poświęcone synu, Katedra w Rouen i Sobór Sofijski. Ostatni rysunek został podarowany metropolicie kijowskiemu i całej Ukrainy i zwierzchnikowi Kościoła prawosławnego Ukrainy Epifaniuszowi podczas obchodów 50 urodzin Romana 8 lutego w Ukrinform.

Pierwsza wystawa rysunków Suszczenko miała miejsce w ubiegłym roku w Kijowie, a następnie pokazano je w Brukseli. 11 lutego prezentacja prac dziennikarza odbyła się w Warszawie.

15 lutego będzie zaprezentowana w Ambasadzie Ukrainy we Francji (Paryż).

Przypomnijmy, 30 września 2016 roku korespondent Ukrinform we Francji, Roman Suszczenko, został zatrzymany w Moskwie, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo. FSB Rosji oświadczyła, że ​​Suszczenko jest członkiem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. GZW MOU sprostował tą informację.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji.

7 listopada Rosja poinformowała Ambasadę Ukrainy w Moskwie, że Suszczenko wysłano do kolonii numer 11 w obwodzie kirowskim (miasto Kirowo-Czepieck, wieś Utrobino).

Podczas pobytu w moskiewskim więzieniu Suszczenko stworzył ponad 20 rysunków, których powiększone fotokopie, składają się na wystawę. Jej pierwsza prezentacja odbyła się w Kijowie pod nazwą "Sztuka zza krat". Następnie pokazano ją w Brukseli. W niedalekiej przyszłości prezentacja rysunków Suszczenko odbędzie się we Francji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-