Fałszywe wideo – Straty Ukrainy w wojnie wynoszą ponad milion osób

Fałszywe wideo – Straty Ukrainy w wojnie wynoszą ponad milion osób

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda sfałszowała wideo programu „Jedini Nowyny”.

Wiodące rosyjskie środki masowego przekazu i kanały z-telegramów rozpowszechniają wideo programu „Jedini Nowyny”. W nagraniu wideo zamieszczonym w serwisie informacyjnym pojawiła się informacja z „Ministerstwa Obrony”, że rzekomo od 24 lutego 2022 r. Ukraina ma ponad 1,1 mln poległych i zaginionych żołnierzy.

To jest fejk. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Obrony Ukrainy nigdy nie było takich „wiadomości”. Informacji tej nie podano nawet podczas transmisji na żywo programu „Jedini Nowyny”.

Propagandyści wymienili przekaz informacyjny w trakcie transmisji z 23 listopada 2023 r., kiedy dziennikarz „Suspilnego” przeprowadził wywiad z dowódcą plutonu snajperskiego Samodzielnej Brygady Prezydenckiej o znaku wywoławczym „Duch”. Omówiono działania bojowe w okolicy Bachmuta.

Jako dowód na to, że rosyjska propaganda sfałszowała ten film, widzimy co najmniej sześć dopasowań wizualnych w oryginalnych i zmontowanych filmach. W szczególności ten sam dziennikarz w okularach i czerwonej marynarce, wojownik w kominiarce i jodełce z czaszką, tłumacz języka migowego o czarnych włosach, kod kreskowy z wzmianką o zbiórce dla Sił Zbrojnych i napisach w projekt kanału „Społeczeństwo” z tematem wywiadu „Sytuacja na froncie”.

Podczas pięciominutowej rozmowy dziennikarza z wojskowym w wiadomościach nie pojawiła się ani jedna informacja, że ​​w ukraińskiej armii zginęło ponad milion żołnierzy. Zamiast tego pojawiały się doniesienia o stratach rosyjskich w ciągu dnia, sytuacji na linii trakcyjnej, wyszczególnianiu osiedli, które zostały ostrzelane przez wrogą artylerię, samoloty i MLRS, a także wiadomość o śmierci ukraińskiego kierowcy w kolejce na polskiej granicy.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjska propaganda fałszuje historie programu „Jedini Nowyny”.

Jednocześnie armia rosyjska ponosi ciężkie straty. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, według stanu na 27 listopada 2023 r. armia rosyjska straciła w ciągu ostatniej doby około 325 580 żołnierzy, w tym 750 osób.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-