Fałszywe wideo - Zełenski nakazał wojsku opuścić Awdijewkę

Fałszywe wideo - Zełenski nakazał wojsku opuścić Awdijewkę

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści sfałszowali dźwięk w wideo programu „Jedini Nowyny”.

Propaganda kremlowska za pośrednictwem internetowych środków masowego przekazu, sieci społecznościowych Telegram i YouTube rozpowszechnia coś, co wydaje się być „pilnym adresem Naczelnego Wodza”. W klipie wideo z logo kanału „1+1” i programu „Jedini Nowyny” widać wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w którym ogłasza on rzekome wycofanie wojsk ukraińskich z Awdijwki.

To jest fejk. Nie ma takiego „apelu” na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Ukrainy ani na jego oficjalnych stronach w serwisach społecznościowych Facebook , X i Instagram .

Również Wołodymyr Zełenski po raz ostatni 31 października 2023 r. codziennie wygłaszał przemówienie wideo do obywateli Ukrainy w szarej koszulce z logo Sił Zbrojnych Ukrainy . I to właśnie ten film propagandyści wykorzystali do stworzenia fałszywego materiału wideo z obozu wojskowego.

W oryginalnym nagraniu prezydent nie wspomniał ani słowem o możliwym wycofaniu wojsk z Awdijiwki. Podziękował jedynie obrońcom miasta za odwagę i zdecydowane odparcie ataków agresora. Głównym tematem wystąpienia było bezpieczeństwo na Morzu Czarnym.

W fałszerstwie wyraz twarzy Prezydenta nie zgadza się ze słowami „apel”.

Rosyjska propaganda nie pierwszy raz wykorzystuje logo kanału „1+1” do prowokacji informacyjnych. W szczególności wcześniejsi propagandyści fabrykowali historie, że poległych żołnierzy ukraińskich chowano w biokapsułkach, a jeńców rosyjskich przetrzymywano w obozach koncentracyjnych .

Ukraińska armia w dalszym ciągu broni Awdijiwki. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu dnia od 15 do 16 listopada na tym kierunku odparto co najmniej 18 ataków wroga. Ofensywne działania wroga w rejonie Nowokalinowe, Awdijiwki i na wschód od Pierwomajskiego obwodu donieckiego nie powiodły się.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-