Fałszywe wideo - Zełenski nakazał wojsku opuścić Awdijewkę

Fałszywe wideo - Zełenski nakazał wojsku opuścić Awdijewkę

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści sfałszowali dźwięk w wideo programu „Jedini Nowyny”.

Propaganda kremlowska za pośrednictwem internetowych środków masowego przekazu, sieci społecznościowych Telegram i YouTube rozpowszechnia coś, co wydaje się być „pilnym adresem Naczelnego Wodza”. W klipie wideo z logo kanału „1+1” i programu „Jedini Nowyny” widać wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w którym ogłasza on rzekome wycofanie wojsk ukraińskich z Awdijwki.

To jest fejk. Nie ma takiego „apelu” na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Ukrainy ani na jego oficjalnych stronach w serwisach społecznościowych Facebook , X i Instagram .

Również Wołodymyr Zełenski po raz ostatni 31 października 2023 r. codziennie wygłaszał przemówienie wideo do obywateli Ukrainy w szarej koszulce z logo Sił Zbrojnych Ukrainy . I to właśnie ten film propagandyści wykorzystali do stworzenia fałszywego materiału wideo z obozu wojskowego.

W oryginalnym nagraniu prezydent nie wspomniał ani słowem o możliwym wycofaniu wojsk z Awdijiwki. Podziękował jedynie obrońcom miasta za odwagę i zdecydowane odparcie ataków agresora. Głównym tematem wystąpienia było bezpieczeństwo na Morzu Czarnym.

W fałszerstwie wyraz twarzy Prezydenta nie zgadza się ze słowami „apel”.

Rosyjska propaganda nie pierwszy raz wykorzystuje logo kanału „1+1” do prowokacji informacyjnych. W szczególności wcześniejsi propagandyści fabrykowali historie, że poległych żołnierzy ukraińskich chowano w biokapsułkach, a jeńców rosyjskich przetrzymywano w obozach koncentracyjnych .

Ukraińska armia w dalszym ciągu broni Awdijiwki. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu dnia od 15 do 16 listopada na tym kierunku odparto co najmniej 18 ataków wroga. Ofensywne działania wroga w rejonie Nowokalinowe, Awdijiwki i na wschód od Pierwomajskiego obwodu donieckiego nie powiodły się.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-