Rosyjscy propagandyści sfałszowali publikację „Ukraińskiej Prawdy”

Rosyjscy propagandyści sfałszowali publikację „Ukraińskiej Prawdy”

Fact-checking
Ukrinform
Fałszywe wiadomości powiązały śmierć żołnierzy 128. brygady i dostawę broni dla Hamas.

Media kremlowskie, rosyjscy z-blogerzy i boty w portalu społecznościowym X rozpowszechniają zrzut ekranu, rzekomo wzięty z publikacji na stronie internetowej wydawnictwa „Ukraińska Prawda”. Z „Wiadomości”, które rzekomo opublikowała dziennikarka Kateryna Tyszczenko 5 listopada 2023 roku o godzinie 17:38, wynika, że ​​podejrzenia dotyczyły 128. Oddzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej, której żołnierze zginęli w wyniku tragedii na Zaporożu. Byli oni podejrzani o sprzedaży broni organizacji terrorystycznej Hamas.

To jest fejk. Na oficjalnej stronie ukraińskiej publikacji nie ma takich „wiadomości”. Faktycznie, 5 listopada 2023 r. o godzinie 17:38 „UP” opublikował komunikat o kolejnym ataku rakietowym rosyjskiego samolotu na ukraińską infrastrukturę w obwodzie odeskim, w wyniku którego rannych zostało trzech cywilów.

Za pomocą serwisu Internet Archive można sprawdzić, czy treść aktualności nie uległa zmianie od czasu ich publikacji . Oznacza to, że fałszywy ekran został stworzony wyłącznie przy pomocy edytorów graficznych i nie ma nic wspólnego z oryginalnymi wiadomościami.

Jak podano, w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęło 19 żołnierzy 128. oddzielnej brygady szturmowej. Minister obrony Rustem Umerow polecił Głównemu Inspektoratowi Ministerstwa Obrony przeprowadzenie pełnego śledztwa w sprawie tragedii . Podczas swojego wideoprzemówienia do narodu ukraińskiego Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje wszystkim krewnym i przyjaciołom poległych żołnierzy oraz poinformował, że w związku z tragedią została wszczęta sprawa karna. Odpowiednie dochodzenie jest w toku.

Po ataku Hamasu na Izrael, który miał miejsce 7 października 2023 r., rosyjscy propagandyści zaczęli tworzyć fejki mówiące, że ukraińska armia sprzedawała terrorystom broń. W szczególności dziennikarze naszej publikacji zaprzeczyli rzekomemu fałszywemu śledztwu prowadzonemu przez Bellingcat w sprawie dostaw broni NATO dla Hamasu z Ukrainy.

W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że Ukraina przekazała bojownikom Hamasu jakąkolwiek broń. Nie ma żadnych oświadczeń na ten temat ze strony urzędników amerykańskich i izraelskich.

Istnieją jednak fakty dotyczące przekazywania broni terrorystom Hamasu przez Federację Rosyjską. Tym samym przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Andrij Jusow oświadczył, że Federacja Rosyjska przekazała Hamasowi niektóre próbki zachodniej broni zdobyte na Ukrainie.

Według niego miało to na celu stworzenie złego obrazu Ukrainy na arenie międzynarodowej i próbę osłabienia wsparcia Ukrainy ze strony partnerów i sojuszników.

Jednocześnie Rosja jest zaangażowana w finansowanie Hamasu jego ataku na Izrael. Według The Wall Street Journal palestyńscy bojownicy otrzymali miliony dolarów za atak terrorystyczny na Izrael za pośrednictwem giełdy kryptowalut Garantex z siedzibą w Moskwie.

Giełda kryptowalut znajduje się w centrum biznesowym „Moscow City”: biuro Garantex mieści się w wieży „Federacja”, uważanej za „najdroższy drapacz chmur w Rosji”.

Andrij Olenin, Iwan Kosjakin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-