Rosyjski fejk – na Ukrainie trwają poszukiwana „najemnika” z Polski za zabójstwo

Rosyjski fejk – na Ukrainie trwają poszukiwana „najemnika” z Polski za zabójstwo

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści sfałszowali ogłoszenie gończe z błędami językowymi.

Media kremlowskie i kanały z-telegramu rozpowszechniają zdjęcie mężczyzny rzekomo poszukiwanego przez ukraińską policję. Według propagandystów ukraińskie siły bezpieczeństwa poszukują obywatela Polski, który rzekomo służył w Siłach Zbrojnych, uciekł z jednostki wojskowej w obwodzie połtawskim i popełnił morderstwo.

To jest fejk. Informacje o poszukiwaniach takiej osoby nie znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Komendy Głównej Policji w obwodzie połtawskim, gdzie publikowane są wszystkie dane dotyczące przestępstw w regionie.

Sam tekst zawiera rosyjskie idiomy i błędy.

Przypomnijmy, że wcześniej rosyjscy propagandyści rozpowszechniali fałszywe informacje o tym, że Polska tworzy cały korpus piechoty na wojnę na Ukrainie i przekazuje Ukrainie czołgi Leopard 2 wraz z polską załogą.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-