Rosyjski fejk – na Ukrainie trwają poszukiwana „najemnika” z Polski za zabójstwo

Rosyjski fejk – na Ukrainie trwają poszukiwana „najemnika” z Polski za zabójstwo

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści sfałszowali ogłoszenie gończe z błędami językowymi.

Media kremlowskie i kanały z-telegramu rozpowszechniają zdjęcie mężczyzny rzekomo poszukiwanego przez ukraińską policję. Według propagandystów ukraińskie siły bezpieczeństwa poszukują obywatela Polski, który rzekomo służył w Siłach Zbrojnych, uciekł z jednostki wojskowej w obwodzie połtawskim i popełnił morderstwo.

To jest fejk. Informacje o poszukiwaniach takiej osoby nie znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Komendy Głównej Policji w obwodzie połtawskim, gdzie publikowane są wszystkie dane dotyczące przestępstw w regionie.

Sam tekst zawiera rosyjskie idiomy i błędy.

Przypomnijmy, że wcześniej rosyjscy propagandyści rozpowszechniali fałszywe informacje o tym, że Polska tworzy cały korpus piechoty na wojnę na Ukrainie i przekazuje Ukrainie czołgi Leopard 2 wraz z polską załogą.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-