Fejk z Nigerii - Ołena Zełenska „kupiła” w Nowym Jorku biżuterię wartą ponad milion dolarów

Fejk z Nigerii - Ołena Zełenska „kupiła” w Nowym Jorku biżuterię wartą ponad milion dolarów

Fact-checking
Ukrinform
Puste konto „byłej pracownicy” butiku i fałszywy paragon z datą pobytu pierwszej damy w Kanadzie.

Kremlowskie media państwowe publikują informację, że podczas wizyty w USA pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w Nowym Jorku rzekomo zakupiła w butiku Cartier biżuterię za ponad milion dolarów.

Źródłem „wiadomości” był serwis nigeryjskiej gazety „ The Nation” , który powołuje się na historie na Instagramie rzekomej pracowniczki sklepu, która została zwolniona na prośbę Ołeny Zełenskiej.

Na dowód ta „była pracownica” butiku w Nowym Jorku pokazuje kopię rachunku opłaty Zełenską za biżuterię.

To jest fejk. Paragon jest datowany na 22 września 2023 r. Tego dnia Ołena Zełenska była nie w Nowym Jorku, ale w Ottawie. Ponadto dzień wcześniej w Waszyngtonie odwiedziła Uniwersytet Georgetown i spotkała się z pierwszą damą USA, Jill Biden.

Konto na Instagramie „zwolnionej pracowncy” nie zawiera ani jednego postu, nie ma żadnych obserwujących ani subskrypcji.

Jedyną treścią jest historia z fałszywym paragonem i zdjęciem butiku Cartier, która pojawiła się w Internecie w 2014 roku.

Wcześniej rosyjska propaganda stworzyła fejk dotyczący izraelskiego paszportu Ołeny Zełenskiej.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-