Fejk z Nigerii - Ołena Zełenska „kupiła” w Nowym Jorku biżuterię wartą ponad milion dolarów

Fejk z Nigerii - Ołena Zełenska „kupiła” w Nowym Jorku biżuterię wartą ponad milion dolarów

Fact-checking
Ukrinform
Puste konto „byłej pracownicy” butiku i fałszywy paragon z datą pobytu pierwszej damy w Kanadzie.

Kremlowskie media państwowe publikują informację, że podczas wizyty w USA pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w Nowym Jorku rzekomo zakupiła w butiku Cartier biżuterię za ponad milion dolarów.

Źródłem „wiadomości” był serwis nigeryjskiej gazety „ The Nation” , który powołuje się na historie na Instagramie rzekomej pracowniczki sklepu, która została zwolniona na prośbę Ołeny Zełenskiej.

Na dowód ta „była pracownica” butiku w Nowym Jorku pokazuje kopię rachunku opłaty Zełenską za biżuterię.

To jest fejk. Paragon jest datowany na 22 września 2023 r. Tego dnia Ołena Zełenska była nie w Nowym Jorku, ale w Ottawie. Ponadto dzień wcześniej w Waszyngtonie odwiedziła Uniwersytet Georgetown i spotkała się z pierwszą damą USA, Jill Biden.

Konto na Instagramie „zwolnionej pracowncy” nie zawiera ani jednego postu, nie ma żadnych obserwujących ani subskrypcji.

Jedyną treścią jest historia z fałszywym paragonem i zdjęciem butiku Cartier, która pojawiła się w Internecie w 2014 roku.

Wcześniej rosyjska propaganda stworzyła fejk dotyczący izraelskiego paszportu Ołeny Zełenskiej.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-